Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, w Polsce podano już 10 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Agencja AFP podała natomiast informację, że na całym świecie liczba wykonanych szczepień przekroczyła miliard.
Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień, poinformował w piątek 23 kwietnia, że przekroczyliśmy liczbę 10 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że jesteśmy na półmetku wyznaczonego przez rząd celu, jakim jest wykonanie 20 mln szczepień do końca czerwca.
CBOS: „Obserwujemy pozytywny stosunek Polaków do szczepień”
Jak wynika z kwietniowego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, w Polsce stopniowo poprawia się nastawienie społeczne do szczepień przeciwko COVID-19. Według najnowszych badań 65 proc. dorosłych Polaków ma do szczepień pozytywny stosunek. 44 proc. respondentów zadeklarowało, że chce się zaszczepić, natomiast 21 proc. uczestników badania podało, że już poddało się szczepieniu przynajmniej jedną dawką.
Jak podaje CBOS w omówieniu wyników sondażu, stanowi to wyraźny wzrost w stosunku do poprzednich edycji badania. W listopadzie pozytywny stosunek do szczepień deklarowało 36 proc., a w styczniu 57 proc. badanych.
AFP: najwięcej szczepionek podanych w USA
Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez agencję prasową AFP, na całym świecie podano już ponad miliard szczepionek przeciwko COVID-19. Najwięcej szczepień wykonano w Stanach Zjednoczonych (225,6 mln), Chinach (216,1 mln) oraz w Indiach (138,4 mln).
Średni poziom wyszczepienia w Unii Europejskiej wynosi obecnie ok. 21 proc. W Polsce sięga on 19,9 proc. Najwyższy poziom wyszczepienia w Europie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców osiąga obecnie Wielka Brytania (49 proc.).
Agencja AFP podała również, która szczepionka przeciwko COVID-19 jest obecnie najpopularniejsza. Według zestawienia najbardziej rozpowszechniony jest preparat firmy AstraZeneca, który stosuje się w 156 z 207 ujętych w badaniu krajów. Na drugim miejscu znajduje się szczepionka Pfizer podawana w 91 krajach. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują szczepionki Moderna (46 krajów), Sinopharm (41 krajów), Sputnik V (32 kraje) oraz Sinovac (21 krajów).
Źródło: PAP, RMF FM, businessinsider.com.pl
Przeczytaj także: ProME – system do walki z epidemią opracowany przez polskich naukowców