Stosowanie aspiryny może nawet o 26 proc. zwiększać ryzyko niewydolności serca u osób z co najmniej jednym czynnikiem predysponującym do wystąpienia tego schorzenia – apelują naukowcy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Badanie skupiało się na ocenie skutków stosowania aspiryny u osób co najmniej jednym czynnikiem ryzyka niewydolności serca. W analizach udział wzięło niemal 31 tys. pacjentów zagrożonych niewydolnością serca z Europy Zachodniej i USA. Badacze wzięli pod uwagę predyspozycje do wystąpienia tej choroby, takie jak palenie, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę i choroby sercowo naczyniowe.
U ponad 1 tys. osób wystąpiła niewydolność serca w związku ze stosowaniem aspiryny
– To pierwsze badanie, w którym stwierdzono, że wśród pacjentów z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka niewydolności serca osoby przyjmujące aspirynę były bardziej narażone na późniejszy rozwój choroby, niż osoby niestosujące leku. Chociaż wyniki wymagają potwierdzenia, wskazują one, że potencjalny związek między aspiryną a niewydolnością serca wymaga wyjaśnienia – zaznaczył autor badania, dr Blerim Mujaj z uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy).
Pacjenci poddani analizom mieli co najmniej 40 lat, a ich średnia wieku stanowiła 67 lat. Łącznie 7 698 badanych przyjmowało aspirynę. W momencie badania uczestnicy nie mieli zdiagnozowanej niewydolności serca. Badacze obserwowali czy w związku ze stosowaniem aspiryny pojawi się niewydolność serca. Badanie trwało około 5 lat, a niewydolność serca wystąpiła u 1 330 osób.
Aspirynę należy przepisywać ostrożnie u osób z czynnikami ryzyka niewydolności serca
Naukowcy ocenili, że związek między stosowaniem aspiryny a incydentalną niewydolnością serca po uwzględnieniu płci, innych czynników ryzyka, towarzyszących schorzeń i przyjmowanych leków. Udowodnili, że aspiryna o 26 proc. zwiększyła ryzyko nowego rozpoznania niewydolności serca. Naukowcy powtórzyli to badanie z wykluczeniem pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową w wywiadzie. Wykazali, że również u tych uczestników aspiryna zwiększała ryzyko niewydolności serca – o 27 proc.
– Aspiryna jest powszechnie stosowana – w naszym badaniu co czwarty badany przyjmował lek. W tej populacji stosowanie aspiryny wiązało się z incydentalną niewydolnością serca, niezależnie od innych czynników ryzyka. Potrzebne są duże międzynarodowe randomizowane badania z udziałem dorosłych zagrożonych niewydolnością serca, aby zweryfikować te wyniki. Do tego czasu nasze obserwacje sugerują, że aspirynę należy przepisywać ostrożnie u osób z niewydolnością serca lub czynnikami ryzyka choroby – zaznaczył dr Blerim Mujaj.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Raport: Znaczna część polskiego społeczeństwa nie zna możliwych dróg zakażenia HIV