Naukowcy z China Medical University Hospital na Tajwanie przebadali związek między długotrwałym narażaniem kobiet na zanieczyszczone powietrze a bólami w trakcie menstruacji. Zebrane dane wskazują, że u pacjentek mieszkających na obszarach o najwyższym poziomie zanieczyszczeń powietrza występowanie bolesnego miesiączkowania było 33 razy częstsze.

Bolesne miesiączkowanie spowodowane jest nieprawidłowymi skurczami macicy. Dotyka ono od 45 do 95 proc. miesiączkujących kobiet i w wielu przypadkach ogranicza ich codzienną aktywność.
Analizy wykazały, że u kobiet, które przez dłuższy czas były narażone na ekspozycję wysokiego stężenia tlenków azotu i węgla oraz drobnych cząstek stałych, istnieje wyższe ryzyko występowania bolesnych menstruacji. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Public Health”.
Zanieczyszczenie powietrza jako ważny czynnik ryzyka
W ciągu trzynastu lat prowadzenia badań u 4,2 proc. kobiet i dziewcząt w badanej grupie zdiagnozowano bolesne miesiączkowanie.
– Nie znamy jeszcze mechanizmu, który odpowiada za te reakcje, ale stres emocjonalny u kobiet narażonych na zanieczyszczenia powietrza lub wyższy średni poziom prostaglandyn podobnych do hormonów w ich ciele mogą być częścią odpowiedzi – powiedział jeden z autorów, prof. Chung Y. Hsu z College of Medicine i China Medical University.
Z analiz wynika, że u kobiet o niższych dochodach i mieszkających na obszarach bardziej zurbanizowanych było wyższe ryzyko wystąpienia bolesnego miesiączkowania w okresie objętym badaniem. Istotne jednak jest to, że współczynnik ryzyka wystąpienia bolesnego miesiączkowania wzrósł od 16,7 do 33,1 razy w przypadku kobiet i dziewcząt z 25 proc. obszarów o najwyższym rocznym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza, w porównaniu do tych z 25 proc. obszarów o najmniejszej ekspozycji.
– Nasze badanie pokazuje wpływ jakości powietrza na ogólne zdrowie ludzi, w szczególności na ryzyko bolesnego miesiączkowania u kobiet i dziewcząt. Jest to wyraźna ilustracja potrzeby podejmowania działań przez agencje rządowe i obywateli w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu – dodał prof. Hsu.
Przebadanych zostało ponad 296 tys. kobiet
Do badania włączono 296 078 kobiet w wieku 16-55 lat. W tym celu połączono dwie ogólnokrajowe bazy danych Taiwan Air Quality Monitoring oraz Taiwan National Health Research Institutes. Z analiz wyłączono pacjentki, u których bolesne miesiączkowanie zdiagnozowano przed 2000 r. Uczestnicy badania byli obserwowani od 1 stycznia 2001 r. do momentu rozpoznania bolesnego miesiączkowania, rezygnacji z ubezpieczenia zdrowotnego lub do końca 2013 r.
Badania prowadzone przez naukowców z różnych ośrodków wykazały wcześniej, że istnieje związek między zanieczyszczeniem powietrza i zwiększeniem natężenia pyłu zawieszonego (PM) a występowaniem niepłodności. Wysoki poziom zanieczyszczeń jest także jedną z przyczyn nieregularnego cyklu miesiączkowego i zaburzeń miesiączkowania.
Źródło: news-medical.net
Przeczytaj także: Jesienią nawet kilkadziesiąt tysięcy przypadków COVID-19 dziennie?