Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie eksperymentalnego leku przeciw COVID-19 sotrovimab. Przegląd na temat terapii zakończyła już Europejska Agencja Leków. Nowy preparat przeznaczony jest do leczenia łagodnego i umiarkowanego COVID-19 u dorosłych i pacjentów pediatrycznych, u których występuje ryzyko ciężkich objawów choroby.
W marcu br. twórcy leku sotrovimab opublikowali raport z badań klinicznych, z którego wynika, że skutecznie zmniejsza on ryzyko wystąpienia ciężkich objawów COVID-19. Naukowcy zanotowali 85-procentowy spadek liczby hospitalizacji i zgonów w grupie uczestników, którzy otrzymali terapię sotrovimabem. Udowodniono również, że lek jest skuteczny przeciw różnym wariantom SARS-CoV-2, w tym przeciw mutacjom z Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii, Kalifornii, Nowego Jorku i Indii.
Mniejsze ryzyko powikłań
Działanie sotrovimabu opiera się na przeciwciałach monoklonalnych, białkach wytwarzanych w warunkach laboratoryjnych. Naśladują one zdolność układu odpornościowego do zwalczania szkodliwych antygenów, takich jak wirusy. Preparat niszczy cząstki wirusa i daje organizmowi czas, by wytworzył własne przeciwciała.
– Lek zawiera gotowe przeciwciała, które nie pozwalają wirusowi łączyć się z ludzkimi komórkami. Dzięki temu nie dochodzi do wystąpienia powikłań w postaci zapalenia płuc czy burzy cytokinowej – wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Sotovimab nie został jednak dopuszczony do leczenia osób hospitalizowanych na COVID-19 lub poddawanych terapii tlenowej z powodu infekcji, ponieważ przeciwciała monoklonalne mogą pogarszać wyniki kliniczne pacjentów. Lek przeznaczony będzie jedynie dla tych osób, u których występuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. osoby z otyłością, chorobami kardiologicznymi bądź nowotworami) i tylko w przypadku łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby.
Za opracowaniem nowej terapii przeciw COVID-19 stoją amerykańska firma Vir Biotechnology oraz brytyjski koncern GlaxoSmithKline.
Jak wygląda terapia sotrovimabem?
Sotrovimab podawany będzie jedynie w warunkach szpitalnych, dożylnie, w ilości 500 mg. Jest to jałowy, bezbarwny lub żółtobrązowy roztwór, który nie zawiera środków konserwujących. Nieotwarte fiolki przechowywać należy w lodówce, w temperaturze 2-8 st. C. Lek należy trzymać w oryginalnych pudełkach i chronić przed światłem.
Sotrovimab może okazać się kosztowną terapią. W USA koszt jednej dawki to około 1250-2100 USD.
Terapia sotrovimabem dostępna w Europie?
Europejska Agencja Leków (EMA) skończyła przegląd dotyczący stosowania terapii przeciwciałami monoklonalnymi. Organ stwierdził skuteczność sotrovimabu w leczeniu dorosłych i dzieci (powyżej 12. roku życia) chorych na COVID-19. EMA od 7 maja prowadzi przegląd na temat leku. Jego zakończenie będzie podstawą do wydania wniosku o dopuszczenie sotrovimabu w leczeniu COVID-19 w Unii Europejskiej.
Źródła: FDA, EMA, portal.abczdrowie.pl
Przeczytaj także: MZ rozważa wprowadzenie kategoryzacji szpitali