Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zakupiło cztery roboty, które będą wykorzystywane do rehabilitacji dzieci. Sprzęt ułatwi również diagnostykę najmłodszych pacjentów z problemami neurologicznymi.
Bieżnia do analizy ruchu
Placówka zakupiła bieżnię do analizy ruchu, która umożliwi obserwację chodu u młodych pacjentów. Oprogramowanie pozwoli na dokładną analizę odciążenia strony ciała i długość kroków. Podczas ćwiczeń mały pacjent może korzystać z gier komputerowych.
– Urządzenie pozwala zaplanować proces rehabilitacji i ocenić, jaki efekt przynoszą ćwiczenia pacjentów z fizjoterapeutami. To dla dzieci jest pokonywanie przeszkód, a łatwiej jest je pokonywać, omijając wirtualne przeszkody, czy patrząc na las w telewizorze. Dziecko, widząc przeszkody na ekranie, stara się ułożyć stopę tak, jak jest rzucana specjalnym projektorem stópka na bieżnię – powiedziała Krystyna Stańczyk, lekarz rehabilitacji medycznej i kierowniczka oddziału rehabilitacji neurologicznej GCZD.
Placówka zakupiła również mobilny sprzęt, który wykorzystywany jest do rehabilitacji górnych partii ciała w szczególności rehabilitacji neurologicznej rąk.
– To jest gra komputerowa, ale z innym rodzajem kontroli. Tutaj pacjent musi wykonywać ćwiczenia własną ręką i ćwiczyć precyzję ruchu – powiedział fizjoterapeuta Maciej Chawierski.
Specjalista dodał również, że powtarzające się ćwiczenia i trening powoduje zmianę synaps komórek mózgowych.
Terapia sprężonym powietrzem
Placówka zakupiła również maszynę, która do rehabilitacji wykorzystuje sprężone powietrze. Wibracje, które wytwarzane są poprzez powietrze, wpływają korzystnie na proces rehabilitacji. Przede wszystkim redukują spastyczność, poprawiają kontrolę motoryczną, zwiększają elastyczność mięśni, zmniejszają zmęczenie mięśniowe oraz wspomagają układ naczyniowy, działają również przeciwbólowo.
– Ostatnim zakupionym robotem jest pionizator. Jest bardzo zaawansowany technicznie przez to, że jest połączony z komputerem. Ma dodatkową funkcję kroczenia. Pacjenta najpierw bezpiecznie upinamy, podnosimy do pozycji pionowej i jesteśmy w stanie uruchomić funkcję kroczenia kończyn dolnych – wyjaśnił ekspert.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II jest jednym z największych szpitali dziecięcych. Rocznie placówka przyjmuje 17 tys. pacjentów na oddziały, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Wartość urządzeń to 1 mln złotych, środki pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Źródło: rynekzdrowia.pl