Od 1 czerwca 2023 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpocznie swoją działalność poradnia ginekologiczna dla dzieci i młodzieży do 18. r. ż. O taki ośrodek zabiegali lekarze z oddziału pediatrycznego i endokrynologicznego. Poradnia zlokalizowana będzie w Przychodni Przyszpitalnej przy ulicy Artwińskiego.
Fachowa pomoc dla dzieci i młodzieży
Poradnia będzie przyjmowała dzieci i młodzież do 18. r.ż. w każdy pierwszy czwartek miesiąca.
– Dzięki niej dzieci do 18. roku życia z terenu całego województwa świętokrzyskiego będą mogły liczyć na fachową pomoc. Na razie poradnia czynna będzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Jednak, jeżeli zainteresowanie będzie duże, wówczas rozszerzy swoją działalność – informuje Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu na Czarnowie.
Jak informuje Grzegorz Świercz, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, dotychczas dzieci i młodzież nie mieli odpowiedniej opieki ginekologicznej.
– Opieką ginekologiczną chcemy również objąć młode dziewczyny. Do tej pory nie bardzo mogły liczyć na fachową pomoc z dwóch powodów. W Polsce nie ma specjalizacji z ginekologii wieku dorastania, a to powoduje brak takich lekarzy. Z drugiej strony dzieci kierują się wstydem i w wielu przypadkach jest to duży problem. Ponadto, wielu ginekologów – mężczyzn nie chce przyjmować nastolatek, opory są z obu stron. Dlatego w naszej poradni pracować będzie ginekolog – kobieta i będzie to dr Anna Zmelonek–Znamirowska, ginekolog położnik, która jest w trakcie szkolenia w zakresie ginekologii dziecięcej. Będzie to zawsze ta sama lekarka, co ma pozytywnie wpłynąć na komfort młodych pacjentek – dodał dr Grzegorz Świercz.
Źródło zdjęcia: wszzkielce.pl
Poradnia dla każdego
Jak przekonują medycy, poradnia ginekologiczna będzie otwarta dla każdej osoby do 18. r.ż., nie ma minimalnej granicy wieku dla pacjenta. Lekarze przypominają jednak, aby do poradni zgłaszać się z niepokojącymi objawami.
– To np. zaburzenia miesiączkowania, obfite, bolesne lub brak miesiączki. Do poradni powinny przyjść także osoby z podejrzeniem zmian w miednicy mniejszej, czy z podejrzeniem wady anatomicznej. Bardzo ważne jest, by pacjenci zgłaszali się z osobą dorosłą, ponieważ wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna faktycznego. Mam również prośbę, by przed wizytą porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak taka wizyta może wyglądać, by zniwelować stres u pacjenta – dodała dr Anna Zmelonek-Znamirowska.
Pierwsza wizyta ginekologiczno-położnicza powinna odbyć się między 13. i 15. r.ż. dziewczynki i powinna mieć charakter profilaktyczno-edukacyjny. Warto pamiętać, że na taką wizytę musi być wyrażona pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
Aby zgłosić się do poradni nie potrzeba skierowania, wystarczy zadzwonić i zapisać się na wizytę. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 41 36 71 563.
Źródło: wszzkielce.pl, radiokielce.pl