Od 18 kwietnia wznowione zostały obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci, m.in. po porodzie oraz dzieci do 24. miesiąca życia. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że resort zaleca również szczepienia dodatkowe, np. przeciwko pneumokokom i grypie.
– Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych – poinformował rzecznik resortu zdrowia. Mówimy o zaleceniu powrotu do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia.
Dlaczego tak ważny jest powrót do obowiązkowych szczepień ochronnych?
Jak dodał Wojciech Andrusiewicz, w czasie pandemii należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć miejsca, w których odbywają się obowiązkowe szczepienia, personel medyczny oraz osoby, w tym dzieci, które będą szczepione. Rzecznik podkreślił również, że powrót do obowiązkowych szczepień, może uchronić przed kolejnymi chorobami, bo – jak podkreślił COVID-19 nie jest dzisiaj jedyną chorobą.
– Dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc – zwrócił uwagę Andrusiewicz.
Jakie będą przeciwwskazania do szczepienia?
Ministerstwo przypomina, że szczepienia mogą być przeprowadzone, pod warunkiem braku epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników.
Przeciwwskazaniem do szczepienia będzie m.in.:
- powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2,
- kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2.
Resort zdrowia zaznaczył, że szczepienie będzie mogło być wykonane, pod warunkiem, że zarówno dziecko, jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby świadczyć o zakażeniu COVID-19.
Więcej informacji o szczepieniach ochronnych w czasie epidemii znajduje się w zaleceniu opublikowanym w piątek na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Na kiedy planowany jest szczyt zachorowań na koronawirusa?