Badania naukowe opublikowane w czasopiśmie „ACS Pharmacology & Translational Science” dowodzą, iż w leczeniu wczesnych stadiów zakażenia koronawirusem mogą okazać się skuteczne trzy leki, stosowane w leczeniu innych schorzeń.
Zespół naukowców z University of Tennessee Health Science Center i University of New Mexico kierowany przez dr Colleen Jonsson, w swojej pracy opierali się na wynikach badań przesiewowych – wirtualnych oraz in vitro, które rozpoczęły się we wcześniejszych miesiącach pandemii COVID-19.
Jak poinformowali, leki stosowane z powodu innych wskazań, które mogłyby okazać się skuteczne w przypadku początkowych stadiów zakażenia to zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina. Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie danych uzyskanych po przebadaniu 4000 zatwierdzonych leków.
W leczeniu jakich chorób stosuje się zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachinę?
Amodiachina jest organicznym związkiem chemicznym oraz lekiem przeciwmalarycznym. W Polsce środek ten nie jest dopuszczony do stosowania, z uwagi na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Zeuklopentiksol to związek stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, m.in. w leczeniu schizofrenii. Natomiast nebiwolol jest organicznym związkiem chemicznym, stosowanym w leczeniu kardiologicznym. Preparat obniża ciśnienie i pomaga osobom z niewydolnością serca.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Dlaczego leczenie niewydolności oddechowej w domu jest ryzykowne?
Problematyka szeroko pojętych zakażeń, w tym m.in. zakażenie SARS-CoV-2 będzie tematem przewodnim podczas największej w Polsce konferencji Forum Zakażeń ONLINE. To wirtualne spotkanie odbędzie się w dniach 2-4 grudnia 2020 r. Rejestracja trwa, dlatego serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym interdyscyplinarnym wydarzeniu.