W ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w połowie bieżącego roku zostanie uruchomione Centrum Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Będzie to już siódma taka placówka.

– Założenie Centrum Zdrowia Psychicznego jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku – wyjaśnił kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu, Wojciech Sołtys, cytowany w komunikacie placówki.
Na Śląsku znajduje się już 7 placówek, które zostały objęte pilotażem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (w tej chwili w regionie działa 6 takich placówek: w Tarnowskich Górach, Rybniku, Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie, a w całym kraju – 71).
Kolejne miejsce pomocy
Kontakt ze specjalistami będzie możliwy bez skierowania, a co więcej bez kolejek. Możliwe również będą wizyty domowe. Dodatkowo pomoc psychologiczną uzyska nie tylko chory, ale także cała jego rodzina. Kolejnym krokiem w stronę zapewnienia lepszej opieki psychologicznej, jest fakt, że w Bytomiu powstaną dwa punkty zgłoszeniowo koordynacyjne, w którym dyżurować będzie psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna. Będą czynne od godziny 8 do 18.
– Każdy będzie mógł przyjść od tego punktu bez skierowania. Psycholog wykona test i zakwalifikuje przypadek jako: nagły, pilny albo planowy – mówi Wojciech Sołtys.
W punktach koordynacyjnych pojawią się nowi specjaliści- asystenci zdrowienia. Jest to nowy zawód związany z leczeniem psychiatrycznym. Asystentem może zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs. Doświadczenie takiej osoby pomaga zarówno pacjentom, jak i personelowi terapeutycznemu.
Pierwszy punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny będzie mieścić się w WSS nr 4 przy Alei Legionów 10, a drugi – w Przychodni Szombierki przy ul. Orzegowskiej 52.
Źródło: szpital4.bytom.pl, rynekzdrowia.pl