8 marca w Dzień Kobiet tematem akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia pod hasłem „Środa z Profilaktyką” jest pierwsza wizyta młodej kobiety u ginekologa. Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę u specjalisty, jak ona wygląda i jak się do niej przygotować?

Pierwsza rutynowa wizyta u ginekologa powinna odbyć się w wieku 11-13 lat, ponieważ jest to wiek, w którym zazwyczaj rozpoczyna się miesiączkowanie. Wizyta musi odbywać się za zgodą i z obecnością rodzica lub opiekuna dziecka.
Pierwsza wizyta może być stresująca
Dr n. med. Monika Tadros-Zins, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, w filmie NFZ-u, wyjaśnia, że pierwsza wizyta ma przede wszystkim charakter edukacyjny i ma być źródłem wiedzy.
– Źródłem wiedzy konkretnej, nie wiedzy z internetu, nie wiedzy od koleżanek, tylko wiedzy od fachowca – podkreśliła ekspertka.
Niestety, jak zauważyła specjalistka, pierwsza wizyta często wiąże się ze stresem dla dziewczynki. Dlatego ważne jest, by przebiegała ona w miłej atmosferze i zaufaniu. Jej przebieg może wpływać na dalsze życie pacjentki– wyjaśniła dr Tadros-Zins. Młodą kobietę warto przygotować również do pierwszej wizyty u ginekologa, np. wytłumaczyć, jak będzie wyglądało badanie.
– Pierwsza wizyta powinna nauczyć młodą kobietę, że te wizyty u ginekologa to są głównie wizyty profilaktyczne, zapobieganie chorobom nowotworowym i budowanie więzi z ginekologiem po to, by wyłapać pewne nieprawidłowości, które mogą pojawić się w życiu dorosłym, w okresie płciowej dojrzałości – wskazała specjalistka.
Na wizytę do ginekologa można zgłosić się bez skierowania, a dziewczynki powinny przyjść wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Tydzień dla zdrowia kobiet w NFZ
W Narodowym Funduszu Zdrowia Dzień Kobiet trwa przez cały tydzień. W dniach od 6 do 10 marca Panie mogą zgłaszać się do oddziałów NFZ w każdym województwie. Przygotowano dla nich wiele profilaktycznych niespodzianek, takich jak pomiary składu i masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi, plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz pakiet informacji o zalecanych programach profilaktycznych.
Od 6 do 10 marca konsultanci infolinii NFZ zachęcają również pacjentki do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych i cytologicznych. Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą skorzystać z bezpłatnego badania na NFZ.
Małgorzata Dziedziak, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podkreśla, że 8 marca to wyjątkowa data. W tym szczególnym dniu każda kobieta powinna poczuć się wyjątkowa, znaleźć chwilę dla siebie i zadbać o swoje zdrowie.
– W Dzień Kobiet szczególnie warto przypominać, jak ważna dla nas – kobiet – jest profilaktyka zdrowotna. Okazji do rozmów o zdrowiu pań na pewno nie zabraknie, ponieważ Dzień Kobiet w NFZ trwa przez cały tydzień. Tym samym namawiamy do profilaktyki nie tylko od święta – dodaje wiceprezes NFZ.
Źródło: Akademia NFZ, PAP