Zespół badaczy z University of Pittsburgh opracował szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2 w innowacyjnej formie plastrów z mikroigłami. Szczepionka wykazała skuteczność w testach laboratoryjnych. Naukowcy wystąpili o zgodę na rozpoczęcie testów klinicznych.
Badania zespołu badaczy z University of Pittsburgh, których wyniki zostały zrecenzowane 2 kwietnia w czasopiśmie naukowym „EBioMedicine”, wskazują, że nowo opracowana szczepionka stymuluje organizm do wytwarzania przeciwciał wobec koronawirusa SARS-CoV-2 w ilości wystarczającej do zwalczenia zakażenia w przeciągu dwóch tygodni.
Czerpanie z doświadczeń
Do opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 badacze z pensylwańskiego ośrodka wykorzystali doświadczenia z poprzednich epidemii spowodowanych przez koronawirusy – SARS-CoV z 2003 roku oraz MERS-CoV z 2014 roku. Wirusy te są blisko spokrewnione z SARS-CoV-2, czyli patogenem odpowiedzialnym za aktualną pandemię. Przeprowadzone na nich badania pozwoliły ustalić, że odporność organizmu na koronawirusy jest budowana w zależności od jego białka powierzchniowego.
Tradycyjna metodologia, nowoczesna formuła
Szczepionka opracowana przez badaczy z University of Pittsburgh oparta jest na wyekstrahowanych w laboratorium fragmentach białka koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to popularna metoda opracowywania szczepień ochronnych. Stosuje się ją m.in. do wytwarzania szczepień na grypę.
Naukowcy z University of Pittsburgh połączyli jednak tę tradycyjną metodologię z innowacyjną formułą podania szczepionki. Szczepionka ma mieć postać niewielkiego (rozmiarów opuszki palca) plastra wyposażonego w mikroigły, które po wbiciu się w skórę ulegają rozpadowi. Szczepionka w takiej formie zachowuje stabilność w temperaturze pokojowej i nie ma konieczności, by podczas magazynowania i transportu poddawać ją chłodzeniu. Dzięki tym właściwościom masowa produkcja i rozpowszechnianie szczepionki mogą zostać w znacznym stopniu ułatwione.
Badacze z University of Pittsburgh zgłosili się już do Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA), amerykańskiej instytucji rządowej odpowiedzialnej za dopuszczanie leków do obrotu, w celu uzyskania zgody na wprowadzenie szczepionki do I fazy badań klinicznych.
Nowe podejście
Szczepionka opracowana przez naukowców z University of Pittsburgh to niejedyna opracowana dotychczas formuła szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. W połowie marca w Seattle rozpoczęły się badania kliniczne eksperymentalnej szczepionki. W przeciwieństwie do formuły opracowanej przez naukowców z Pensylwanii nie zawiera ona białek wirusa, tylko krótki fragment materiału genetycznego RNA lub mRNA, który został sztucznie odtworzony w laboratorium. Badania mają określić, czy szczepionka jest bezpieczna i jaka jest jej skuteczność w stymulowaniu odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciwko koronawirusowi.
Źródła: https://dzienniknaukowy.pl/, https://www.rmf24.pl/
Przeczytaj także: Chrońmy oczy przed koronawirusem – mogą być źródłem zakażenia