Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk stworzyli urządzenie, dzięki któremu możliwe będzie prowadzenie wentylacji dwóch pacjentów za pośrednictwem jednego respiratora. Wynalazek ma trafić do produkcji w ciągu najbliższego miesiąca.

Rozwiązanie problemu
Urządzenie opracowane przez naukowców z PAN to aparat Ventil. Jak tłumaczą autorzy projektu, współpracuje ono z respiratorem i może być wykorzystywane w praktyce klinicznej na dwa sposoby. Zgodnie z pierwotnym zamierzeniem naukowców aparat miał służyć do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta z ostrą niewydolnością oddechową.
Aparat Ventil może także zostać wykorzystany do wentylacji dwóch pacjentów, którzy są podłączeni do jednego respiratora. Zastosowanie to ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji. Z powodu wciąż eskalującej epidemii poważnym problemem w szpitalach staje się brak respiratorów. Dzięki wynalazkowi naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN możliwe będzie wydajniejsze wykorzystanie dostępnego sprzętu do wentylacji mechanicznej.
Szybka produkcja
Aparat Ventil został poddany wieloletnim testom klinicznym na oddziałach intensywnej opieki medycznej i przeszedł je z pozytywnymi wynikami. Urządzenie wkrótce ma trafić do produkcji.
W tym celu badacze z IBIB PAN nawiązali współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej. Współpraca ta ma zagwarantować jak najlepsze wykorzystanie wiedzy i doświadczeń kadry naukowej obu instytutów podczas wprowadzania aparatu Ventil do praktyki klinicznej.
Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej dr hab. inż. Janusz Wróbel poinformował, że pierwsze sto aparatów Ventil ma zostać wyprodukowane w ciągu najbliższych trzech tygodni. Następnie trafią one do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sukcesu naukowcom z IBIB PAN pogratulował w piątek na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Przeczytaj także: Koronawirus w Polsce. Z jakimi problemami mierzy się system ochrony zdrowia? [WYWIAD]