Prezydent Andrzej Duda na zorganizowanej w czwartek 20.03 konferencji prasowej poinformował, że do użytku zostanie wprowadzona aplikacja, która posłuży do kontroli przestrzegania warunków kwarantanny.
Aplikacja „Kwarantanna domowa” jest przeznaczona wyłącznie dla osób, których dane znajdują się w wykazie obywateli objętych kwarantanną. Ma posłużyć służbom sanitarnym jako narzędzie kontroli tego, czy osoby poddane kwarantannie przestrzegają jej warunków.
Selfie i geolokalizacja
Działanie aplikacji jest oparte na systemie geolokalizacji. Osoba objęta kwarantanną po zainstalowaniu aplikacji zostanie poproszona o wykonanie zdjęcia referencyjnego. Następnie codziennie otrzyma jedną lub kilka wiadomości tekstowych z poleceniem wykonania kolejnych zdjęć portretowych i przesłania ich za pośrednictwem aplikacji. Dzięki systemowi geolokalizacji oraz narzędziom do porównywania twarzy przedstawiciele służb sanitarnych będą mogli ocenić, czy zdjęcie rzeczywiście przedstawia osobę objętą kwarantanną i czy przebywa ona w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.
Na wykonanie i przesłanie zdjęcia osoba poddana kwarantannie będzie miała 20 minut od momentu otrzymania wiadomości tekstowej. Jeżeli w tym czasie nie spełni polecenia, otrzyma wiadomość przypominającą. Dalsze niewywiązanie się z obowiązku zrobienia zdjęcia poskutkuje kontrolą ze strony policji, która sprawdzi, czy nie doszło do złamania zasad kwarantanny.
Wiadomości będą wysyłane o różnych porach, bez uprzedzenia. Idea autorów projektu jest taka, by aplikacja działała podobnie jak niezapowiedziane wizyty kontrolne funkcjonariuszy policji.
Ważna komunikacja
Wprowadzenie aplikacji ma ułatwić służbom sanitarnym kontrolę i komunikację z osobami objętymi kwarantanną. Nowe narzędzie ograniczy liczbę kontrolnych wizyt funkcjonariuszy policji, co wpłynie także na zmniejszenie ryzyka epidemiologicznego. Celem władz jest uzyskanie pewności, że restrykcje wprowadzane dla opanowania epidemii koronawirusa COVID-19 są przez obywateli przestrzegane i skuteczne.
Stworzona przez ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji aplikacja jest darmowa. Została wprowadzona na ogólnie dostępne platformy takie jak Google Play czy App Store. Jak zapewniają autorzy projektu, dane osób objętych kwarantanną nie będą w niej gromadzone ani przechowywane dłużej, niż wymaga tego procedura epidemiologiczna. Specjaliści zalecają, by ściągnąć aplikację i zacząć z niej korzystać od razu po przybyciu na miejsce kwarantanny.
Opieka i informacje
Za pośrednictwem aplikacji będzie można uzyskać dostęp do istotnych informacji na temat kwarantanny, wirusa i epidemii. W razie pytań lub wątpliwości będzie można się zgłosić na specjalną infolinię. Aplikacja zapewni także kontakt z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej, które mogą pomóc w dostarczeniu artykułów spożywczych i leków. Eksperci z Ministerstwa Zdrowia zapewniają, że w najbliższym czasie aplikacja zostanie wyposażona w kolejne przydatne funkcje.
Więcej informacji na temat nowego narzędzia można znaleźć na stronie: www.gov.pl/kwarantannadomowa
Źródło: nauka.pap.pl, https://polskieradio24.pl/, https://zdrowie.wprost.pl/