Jak podkreśla prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk, powikłania po COVID-19 mogą być odczuwane przez ozdrowieńców na długo po przejściu choroby. Ekspert wyjaśnia, jakie problemy zdrowotne występują najczęściej oraz co zrobić, aby skutecznie z nimi walczyć.
Długotrwałe skutki COVID-19
Dr hab. Maciej Krawczyk wyjaśnia, że dolegliwości związane z COVID-19 mogą mieć charakter przewlekły i trwać nawet do 3 miesięcy po zakażeniu. Jak tłumaczy ekspert, najczęściej występującym powikłaniem choroby jest długotrwałe ogólne osłabienie organizmu. Ozdrowieńcy skarżą się na zmniejszenie siły mięśni oraz spadek wydolności. Występują u nich problemy z prostymi czynnościami takimi jak wejście po schodach, przejście piechotą krótkiego dystansu czy podniesienie niewielkiego ciężaru.
Wśród symptomów, które w wielu przypadkach utrzymują się przez wiele tygodni po chorobie, ekspert wymienia również duszności, dokuczliwy kaszel i inne objawy ze strony układu oddechowego.
Przewlekłe zaburzenia mogą również dotyczyć funkcji poznawczo-emocjonalnych. U osób, które przeszły COVID-19, występują trudności z koncentracją i logicznym myśleniem, zaburzenia mowy oraz pamięci i uwagi. Mogą się również pojawiać wahania nastroju. Z tego powodu ich zdolność do pracy oraz wydajność mogą być obniżone pomimo ustąpienia fizycznych objawów choroby.
Jak podkreśla dr hab. Maciej Krawczyk, z powodu ryzyka wystąpienia takich dolegliwości ważne jest, by ozdrowieńcy nie wracali do pracy zbyt szybko po chorobie. Dotyczy to szczególnie osób wykonujących zawody związane z dużą odpowiedzialnością, np. kierowców autobusów lub maszynistów w pociągach.
Poradnik rehabilitacji po koronawirusie
Aby ułatwić ozdrowieńcom powrót do pełnej sprawności, Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia przygotowała poradnik dotyczący samodzielnej rehabilitacji po COVID-19.
W poradniku znalazły się porady dotyczących najczęstszych powikłań COVID-19. Pacjenci dowiedzą się z niego, jak postępować w przypadku przewlekłych duszności oraz innych problemów oddechowych.
Poradnik zawiera również zalecenia dotyczące rehabilitacji ruchowej oraz ćwiczenia umysłowe mające wspierać pamięć i koncentrację. Poradnik można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Źródło: PAP, wydarzenia.interia.pl
Przeczytaj także: Badania: lek na depresję a zakażenie COVID-19