W Singapurze zatwierdzono nowy test na obecność koronawirusa. Urządzenie przypominające alkomat podaje wyniki w około minutę. Program pilotażowy zostanie wprowadzony dla podróżnych przyjeżdżających z Malezji.
Lokalny start-up Breathonix przedstawił produkt, który na podstawie wydychanego powietrza, określa, czy pacjent jest chory na Covid-19. Firma współpracuje z Narodowym Uniwersytetem Singapuru. Przeprowadzone badania wykazały, że skuteczność urządzenia wynosi ponad 90 proc.
Próbne wprowadzenie testu firmy Breathonix
Breathonix poinformował, że trwają ustalenia z singapurskim ministerstwem zdrowia w sprawie próbnego wprowadzenia produktu. Test będzie wykonywany na przejściu granicznym Singapuru z Malezją w Tuas, po zachodniej stronie wyspy. Badaniom poddani zostaną podróżni przybywający do kraju. Jeśli pacjent uzyska wynik dodatni, konieczne będzie przeprowadzenie testu antygenowego na obecność SARS-CoV-2.
Jak działa test Breathonix?
Test polega na ocenie związków chemicznych zawartych we wdmuchiwanym powietrzu i na tej podstawie określa, czy dany pacjent jest zarażony. Do przeprowadzenia badania wykorzystywane są jednorazowe ustniki, a samo urządzenie zostało zbudowane tak, by nie dochodziło do zakażenia krzyżowego. W urządzeniu działa uczący się program, który ma rozpoznawać obecność koronawirusa. W celu potwierdzenia dodatniego wyniku przeprowadzane będzie badanie testem PCR.
Do tej pory produkt Breathonix przeszedł trzy badania kliniczne, podczas których wykazał dużą czułość i skuteczność w wykrywaniu SARS-Cov-2.
Firma Breathonix poinformowała, że prowadzi rozmowy z lokalnymi i zagranicznymi organizacjami pod kątem wdrożenia testów do użytku. Podobne testy opracowywane są też przez inne kraje, takie jak Indonezja czy Holandia. W Polsce nad testami na obecność koronawirusa w wydychanym powietrzu pracuje firma ML System S.A., która na początku maja 2021 r. ogłosiła, że pierwsze takie urządzenie zostanie postawione na lotnisku w Jesionce, w strefie dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i innych użytkowników lotniska.
Źródła: reuters.com
Przeczytaj także: Powstanie szczepionka na astmę? Naukowcy zakończyli badania przedkliniczne