Jak zaktualizował w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny, z uwagi na zakwit sinic aktualnie zamknięte pozostają kąpieliska morskie: Gdynia Babie Doły oraz Gdynia Redłowo. Jak objawia się zatrucie toksynami znajdującymi się w sinicach oraz dlaczego z powodu zakwitu sinic nie powinniśmy wchodzić do wody?

– Aktualizacja: Z uwagi na zakwit sinic aktualnie zamknięte pozostają kąpieliska morskie: Gdynia Babie Doły oraz Gdynia Redłowo – czytamy na profilu na Twitterze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku.
Sinice wydzielają substancje toksyczne dla ludzi
Kąpiel w wodzie z kwitnącymi sinicami może skutkować wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, a także bólami mięśni i stawów.
Co wpływa na zakwit sinic?
Przyczyną zakwitu sinic, czyli organizmów samożywnych są takie czynniki środowiskowe, jak przede wszystkim temperatura wody powyżej 16-20°C, dostępność soli biogenicznych (szczególnie fosforanów), które przyspieszają proces rozmnażania, słaby wiatr, niewielkie mieszanie kolumny wody, a także brak opadów.
Skąd wiadomo, kiedy sinice zakwitają?
Do zakwitu sinic dochodzi wówczas, gdy zaczynają się one intensywnie rozmnażać, a woda zabarwia się. Niekiedy są one tak podobne do glonów, że niektórzy mylą je. Zakwitając sinice unoszą się pod wodą, natomiast na wierzchu tworzą zielony kożuch.
Ze względu na to, że sytuacja dotycząca zamkniętych kąpielisk zmienia się dynamicznie, zachęcamy do obserwowania strony internetowej GIS.
Źródła: GIS
Przeczytaj także: Mniej ludzi umiera z powodu COVID-19? Tak mówią statystyki