Jak poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, po przeprowadzeniu konsultacji z ekspertami Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w przepisach dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust ze względu na ryzyko epidemiologiczne. Nowe przepisy mają być bardziej restrykcyjne.
W piątek 7 sierpnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe rozporządzenie zaczęło obowiązywać od soboty 8 sierpnia. Jakie zmiany w stosunku do dotychczasowych przepisów się w nim znalazły?
Polacy nie noszą maseczek
Jak wytłumaczył wiceminister Janusz Cieszyński, nowe rozporządzenie jest odpowiedzią na rosnący problem lekceważenia przez Polaków obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych takich jak sklepy, urzędy czy środki komunikacji miejskiej. Ministerstwo Zdrowia przed wprowadzeniem zmian w przepisach przeprowadziło konsultacje z lekarzami. Według ekspertów noszenie maseczek nie ma istotnego negatywnego wpływu na zdrowie. W związku z tym stanowiskiem Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust.
Obowiązek zasłaniania nosa i ust dla wszystkich
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia od 8 sierpnia obowiązek zasłaniania twarzy za pomocą maseczki, przyłbicy lub części odzieży jest powszechny. Zwolnione z niego będą od teraz wyłącznie osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu od umiarkowanego do głębokiego, a ponadto osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust i nosa.
Jak poinformował wiceminister zdrowia, początkowo w planach znalazło się inne rozwiązanie. Ministerstwo Zdrowia chciało wprowadzić obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych. Z tego rozwiązania zrezygnowano jednak w trakcie prac nad nowym rozporządzeniem.
Nowe przepisy dla stref żółtych i czerwonych
Oprócz nowych przepisów dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w rozporządzeniu znalazły się także zmiany dotyczące funkcjonowania kin, siłowni i kościołów, a także organizowania imprez rodzinnych i masowych w strefach żółtych i czerwonych, czyli na obszarach o zaostrzonym rygorze epidemiologicznym.
W strefie żółtej na siłowniach na osobę powinno przypadać 7 mkw. powierzchni, natomiast w strefie czerwonej – 10 mkw. W przypadku kin w obu strefach obowiązuje analogiczne obostrzenie – na sali kinowej może przebywać 25 proc. publiczności. W kościołach i innych miejscach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku.
W przypadku imprez rodzinnych takich jak np. wesela w strefach żółtych wprowadzono limit 100 osób (z wyłączeniem obsługi), natomiast w strefach czerwonych maksymalna liczba uczestników to 50. Ponadto w przypadku stref żółtych wprowadzono przepis mówiący, że na imprezach masowych takich jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje na jednego uczestnika musi przypadać 4 mkw. powierzchni.
Dodatkowo w strefie czerwonej obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej.
Źródła: https://www.mp.pl/, https://businessinsider.com.pl/
Przeczytaj także: U ponad połowy ozdrowieńców wystąpiły zaburzenia psychiczne