U 1/3 pacjentów rok po wypisaniu ze szpitala po ciężkiej infekcji COVID-19 doszło do niekorzystnych zmian w płucach – wynika z badania opublikowanego w „The Lancet Respiratory Medicine”. Problem częściej notowano u kobiet niż u mężczyzn.
Ostre zapalenie płuc wywołane COVID-19 zostało już częściowo poznane i leczone jest coraz skuteczniej, ale nadal nie ma informacji o tym, ile czasu zajmuje pacjentom pełne wyzdrowienie i czy po przechorowaniu mogą pojawiać się i utrzymywać zmiany w płucach. Naukowcy z University of Southampton we współpracy ze specjalistami z Wuhan zbadali przebieg wyzdrowienia z ciężkiego zapalenia płuc spowodowanego COVID-19.
83 pacjentów z ciężkim przypadkiem COVID-19
W badaniu udział wzięło 83 pacjentów przyjętych do szpitala z powodu ciężkiej postaci COVID-19. Mediana wieku uczestników wynosiła 60 lat. Z badania wykluczone zostały m.in. osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami układu krążenia, nowotworami i przewlekłymi chorobami płuc, w tym z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Wykluczono również osoby palące tytoń i wymagające intubacji.
Pacjenci byli obserwowani po 3, 6, 9 i 12 miesiącach od momentu wypisania ze szpitala Renmin Hospital of Wuhan University w Chinach. Byli badani przez lekarza, ale wykonywano im również pomiary czynności płuc, tomografię komputerową klatki piersiowej oraz test marszu, w którym sprawdzano zdolności wysiłkowe.
1/3 pacjentów ze zmianami w płucach rok po hospitalizacji
W trakcie badania naukowcy zaobserwowali poprawę fizjologii płuc i wydolności wysiłkowej u większości pacjentów. Objawy zmniejszały się, poprawiała się wydolność wysiłkowa i zanikały zmiany CT związane z COVID-19. Większość pacjentów po 12 miesiącach wyzdrowiała całkowicie, jednak około 5% pacjentów po tym okresie nadal zgłaszało duszność.
U niektórych uczestników po 12 miesiącach od hospitalizacji wciąż obserwowano nieprawidłowości fizjologiczne i radiograficzne płuc. U 1/3 czynność płuc była nadal obniżona (m. in w zakresie skuteczności przenoszenia tlenu do krwi). Problem częściej obserwowano u kobiet niż u mężczyzn. W 1/4 przypadków tomografia komputerowa wykazywała niewielkie zmiany w płucach. Dotyczyło to zwłaszcza tych pacjentów, którzy w czasie hospitalizacji doznali cięższych zmian w płucach.
Zapobieganie długoterminowym zmianom w płucach
Naukowcy podkreślają, że badanie objęło niewielką liczbę pacjentów, dlatego wyniki będą wymagały potwierdzenia w dodatkowych analizach. Jak wyjaśnił dr Yihua Wang z University of Southampton, który współprowadził badanie:
– Po pierwsze, nasze badania dostarczają dowodów na to, że konieczna jest rutynowa obserwacja oddechowa pacjentów hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc w COVID-19. Po drugie, biorąc pod uwagę czas niezbędny niektórym pacjentom do wyzdrowienia, wydaje się, że potrzebne są badania nad tym, czy programy ćwiczeń pomagają pacjentom szybciej wyzdrowieć. Wreszcie – potrzebujemy strategii leczenia, aby zapobiec rozwojowi w płucach długoterminowych zmian powiązanych z COVID-19.
Źródło:
The Lancet Respiratory Medicine, PAP
Przeczytaj także: Mukormykoza u chorych na Covid-19 w Indiach