Według najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce stwierdzono 15 przypadków koronawirusa. Stan jednego z pacjentów jest ciężki. Na świecie liczba zarażeń przekroczyła już 110 tysięcy. Wciąż notuje się nowe zachorowania.
Koronawirus w Polsce
Według najnowszych danych w Polsce wystąpiło 15 potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W skali całego kraju hospitalizowanych w związku z epidemią jest 168 pacjentów, 932 osoby objęto kwarantanną, a 7122 nadzorem epidemiologicznym.
Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem został przez Ministerstwo Zdrowia stwierdzony 4 marca u pacjenta z Zielonej Góry. Od tamtej pory zarażenia zanotowano w Warszawie, Raciborzu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Szczecinie i Ostródzie. Pacjenci, u których potwierdzono obecność koronawirusa, odbywali w ostatnim czasie podróże do krajów, gdzie wcześniej pojawiły się zachorowania (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania).
8 marca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport o trzech nowych zachorowaniach na koronawirusa. Przypadki dotyczą pacjentki z województwa śląskiego oraz dwóch pacjentów z Warszawy i Wrocławia. Stan ostatniego z nich określany jest przez lekarzy jako ciężki. Zarażony mężczyzna z Wrocławia to osoba w wieku emerytalnym, chorująca na nadciśnienie. MZ informuje, że służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby, które miały kontakt z zarażonymi, i poddają je kwarantannie.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Radio Tok FM przewiduje, że sytuacja epidemiologiczna może się zaostrzyć: – W najbliższych dniach będziemy mieć wzrost liczby zachorowań – to w każdym kraju wygląda podobnie. Zachowajmy spokój, najważniejsze, byśmy stosowali się do zaleceń – apeluje minister.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał apel w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce. Służby sanitarne zalecają unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zrezygnowanie z podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.
GIS podkreśla także, że bardzo ważne dla ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa jest dokładne, co najmniej 30-sekundowe mycie rąk. W przypadku wystąpienia gorszego samopoczucia i objawów grypopodobnych służby sanitarne zalecają unikać wychodzenia z domu i zrezygnować ze spotkań z innymi osobami.
Epidemia na świecie
Epidemia koronawirusa objęła już 104 kraje. Liczba odnotowanych globalnie zarażeń koronawirusem osiągnęła 110 041 przypadków. Najwięcej zarażeń zarejestrowano w Chinach kontynentalnych (80 735), a także w Korei Południowej (7 382).
W Europie najwięcej zachorowań odnotowano we Włoszech. Liczba potwierdzonych zakażeń osiągnęła tam 7 375. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 1300 nowych przypadków zachorowań oraz ponad 130 zgonów, co oznacza wzrost liczby przypadków śmiertelnych we Włoszech z 233 do 366. Władze ogłosiły restrykcje epidemiologiczne dla 16 milionów obywateli północnych Włoch. Wprowadzono m.in. ograniczenia dotyczące podróży oraz funkcjonowania lokali gastronomicznych. Zawieszeniu uległa działalność kin, teatrów, siłowni i basenów. Zamknięte zostały szkoły, zawieszono także planowane imprezy masowe.
W związku z przekroczeniem 100 tys. przypadków zakażeń koronawirusem Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie. Przypomina w nim, że rozprzestrzenianie epidemii może zostać znacząco spowolnione lub nawet zatrzymane, jeżeli władze poszczególnych krajów będą sprawnie identyfikować osoby zarażone i zapewniać im profesjonalną opiekę, a także wprowadzać niezbędne ograniczenia w życiu publicznym.
Źródła: https://www.who.int/, https://www.wprost.pl/, https://tvn24.pl/, https://www.gov.pl/, http://nauka.pap.pl/
Przeczytaj także: Dr Grzesiowski: Wiedzieliśmy, że koronawirus nie ominie Polski