Agencja Badań Medycznych wspiera projekty poświęcone onkologii i hematologii, a do części z nich pacjenci mogą zgłosić się sami. Do tej pory Agencja sfinansowała ponad 127 projektów o łącznej wartości ponad 1 mld zł – poinformowała Monika Szwugier, starszy specjalista ds. komunikacji ABM.
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Choroby onkologiczne stanowią w naszym kraju drugą najczęstszą przyczynę zgonów i są jednym z największych wyzwań zdrowotnych stojących przed systemem ochrony zdrowia. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że na nowotwory złośliwe w Polsce zapada ponad 160 tys. osób rocznie. Są one przyczyną śmierci 100 tys. osób. Stąd niezbędna jest właściwa prewencja, inwestycje w nowe technologie oraz terapie, które ratują życie.
ABM dostarcza pacjentom innowacyjne leczenie
Agencja Badań Medycznych wspiera projekty poświęcone m.in. onkologii i hematologii, w ramach ogłaszanych konkursów na realizację niekomercyjnych badań klinicznych. To odpowiedź na zapotrzebowanie związane ze skuteczniejszym leczeniem nowotworów w naszym kraju. Monika Szwugier, starszy specjalista ds. komunikacji ABM, w rozmowie z PAP podkreśla, że ABM sfinansowało do tej pory 127 projektów o wartości ponad 1 mld zł.
Dodała, że Agencja rozpoczęła także m.in. realizację programu, którego celem jest opracowanie i wprowadzenie do Polski terapii leczenia nowotworów przy użyciu modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells, która ma szczególne znaczenie w leczeniu białaczek u najmłodszych pacjentów. Jest to technologia niezwykle droga, a jeszcze w ubiegłym roku nie była dostępna w naszym kraju. W tym roku została wpisana na listę terapii refundowanych. Zdaniem Radosława Sierpińskiego, prezesa AMB, technologia CAR-T cells zmienia perspektywę leczenia onkologicznego.
– Grant w kwocie 100 mln złotych wprowadzi nasz kraj do czołówki światowej w zakresie immunoterapii, co jednocześnie pozwoli nam uniezależnić się od oligopolu wielkich firm. Dzięki temu dostarczymy polskim pacjentom innowacyjne leczenie w wielokrotnie niższej cenie – wskazuje ekspert.
Wsparcie dla osób chorych na nowotwory skóry
Coraz większy problem w naszym kraju stanowi również rak skóry, a w szczególności nowotwory niemelanocytowe, które wykrywane są średnio u 40-50 tys. pacjentów rocznie. Ta grupa obejmuje szeroki zakres nowotworów, np. rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy lub kolczystkokomórkowy. Zmiany te najczęściej dotykają osoby o jasnej karnacji i w podeszłym wieku. Monika Szwugier wyjaśnia, że niemelanocytowe nowotwory skóry, choć wykrywane są rzadko, stanowią poważny problem kliniczny i społeczny dla chorych, a także ich opiekunów i rodzin.
– Choroba ta wiąże się bowiem ze znaczną i postępującą destrukcją tkanek skóry głowy, karku czy tułowia, a rozległe rany z owrzodzeniami skutkują cierpieniem i bardzo niską jakością życia chorych – dodaje ekspertka z ABM.
Agencja dofinansowuje badanie dla chorych na nieoperacyjne/rozsiane niemelanocytarne złośliwe nowotwory skóry. Są one realizowane przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy pod kierownictwem prof. Iwony Ługowskiej.
– Zakładamy, że wyniki badania AGENONMELA mogą prowadzić do zmiany dotychczasowych standardów leczenia i racjonalizacji kosztów. Badanie to daje też szansę chorym na nowe metody terapeutyczne dla schorzeń, dla których standardowa medycyna nie oferuje żadnych rozwiązań, a przemysł farmaceutyczny nie inicjuje badań klinicznych. Pierwsi pacjenci już otrzymują leczenie w ramach projektu – informuje prof. Ługowska.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Efektywność pracy nerek seniorów zmniejsza się o około 10 proc. z każdą dekadą życia