Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące częstotliwości występowania objawów tzw. „długiego covidu” wśród osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Z analiz wynika, że aż 37 proc. pacjentów doświadczyło długoterminowych powikłań COVID-19.
„Długi covid” lub „syndrom postcovidowy” to zespół kilkunastu objawów, które utrzymują się i występują przez wiele miesięcy do zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pacjenci skarżą się m.in. na duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej i brzuchu, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią i koncentracją.
Jakie były najczęstsze objawy „długiego covidu”?
Naukowcy w Uniwersytety Oksfordzkiego, opierając się na dokumentacji medycznej ponad 270 tys. Amerykanów, którzy przeszli CPVID-19, ukazali ogromną skalę problemu dotyczącego „długiego covidu”. Z analizy badaczy wynika, że pacjenci najczęściej zgłaszali niepokój i depresję – te objawy dotyczyły 15 proc. osób. Kolejno badani zgłaszali problemy z oddychaniem (8 proc.), bóle brzucha (8 proc.), bóle w klatce piersiowej (6 proc.) oraz zmęczenie (6 proc.). Pozostałe symptomy dotyczyły m.in. bólów głowy, mięśni, zaburzenia pamięci, snu czy koncentracji.
Brytyjscy badacze sprawdzili również częstotliwość i rodzaj objawów w zależności od płci, wieku i przebiegu COVID-19. Naukowcy wykazali, że na „długi covid” narażone są osoby we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci. Badania pokazały jednak, że rodzaj objawów powodują już niektóre uwarunkowania. Przykładowo osoby starsze i mężczyźni częściej skarżyli się na problemy z oddychaniem i na zaburzenia neurologiczne. Z kolei młodsze osoby i kobiety częściej doświadczały bólów głowy, brzucha, niepokoju czy depresji. Z badań wynika również, że objawy „syndromu postcovidowego” częściej obserwowano u osób, które ciężko przeszły zakażenie, a także nieznacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Czy „syndrom postcovidowy” grozi osobom zaszczepionym?
Dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, mikrobiolog, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala w Szczecinie, w rozmowie z PAP, podkreśla, że nawet w przypadku lekkiego przebiegu zakażenia COVID-19, niektóre objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Ekspertka dodaje, że przez wiele tygodni po zakażeniu pacjent może odczuwać także zaburzenia smaku i węchu.
– „Długi covid” to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi – dodała Jursa-Kulesza.
Zdaniem mikrobiolog szczepienie chroni nie tylko przed zakażeniem, ale także przed powikłaniami choroby. Zwróciła uwagę, że osoba zaszczepiona, która przeszła chorobę może być pewna, że powikłań nie będzie.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi zadeklarowało wsparcie dla dorosłych pacjentów z hemofilią