Komisja Europejska zatwierdziła już ósmą umowę dotyczącą zakupu potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19. Francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne Valneva zapewni Unii Europejskiej prawie 27 mln dawek preparatu w 2022 r.
Valneva opracowuje szczepionkę inaktywowaną VLA2001, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną. Jak podkreśla KE, jest to tradycyjna technologia szczepień stosowana od 60-70 lat „o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa”. Jak zauważa europejski regulator – wiele podstawowych szczepionek oraz przeciw grypie wykorzystuje tę technologię. KE zaznacza, że obecnie preparat Valnevy to jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa przeciw COVID-19 w Europie.
KE: Nasz szeroki wariant szczepionek pomoże w walce z COVID-19
Umowa zawarta między KE a Valnevą zakłada dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. W 2023 r. porozumienie zakłada możliwość zamówienia do 33 mln dodatkowych szczepionek przez państwa członkowskie.
– Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z COVID-19 i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.
Do tej pory europejski regulator zawarł umowy na szczepionki, które mają być produkowane w Europie z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Jannsen, BioNTech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax.
Szczepionka Valnevy zapewnia wysoką odpowiedź przeciwciał przeciw COVID-19
VLA2001 została opracowana przez zespół badaczy we Francji i Austrii. W Szkocji firma od lat produkuje szczepionki różnej klasy zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Leków (FDA), Europejską Agencję ds. Leków (EMA) i Brytyjską Agencję Regulacyjną ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA).
Valneva przeprowadziła badania fazy 3. z udziałem 4012 uczestników w wieku 18 lat i starszych w 26 ośrodkach badawczych w Wielkiej Brytanii. Firma podkreśla, że badania wykazały skuteczność i bezpieczeństwo preparatu. Ponadto zaznacza, że VLA2001 wykazała wyższość nad szczepionką AstryZeneki wykazując większą ilość przeciwciał neutralizujących przeciw COVID-19, a także pod względem serokonwersji (tempa rozwoju przeciwciał) w przeciągu dwóch tygodni po drugim szczepieniu u dorosłych w wieku 30 lat i starszych. VLA2001 był ogólnie dobrze tolerowany. Badacze nie zaobserwowali ciężkich przypadków COVID-19 u uczestników badania.
Valneva zainicjowała również dodatkowe badania kliniczne wśród osób starszych w Nowej Zelandii. W badaniach udział zadeklarowało 306 osób w wieku 56 lat i starszych. Wyniki badań spodziewane są na początku 2022 r. Producent planuje również badania wśród nastolatków i dzieci, a także analizy w kierunku podania przypominającej dawki szczepionki.
Źródła: PAP, Valneva
Przeczytaj także: Imiela dla EN: „Jest to porozumienie, które zostało zawarte między rządem oraz jedynie wybranymi reprezentantami strony społecznej”