Badanie naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego wykazało, iż choroba COVID-19 u dzieci, pomimo braku infekcji oddechowej może pozostawić po sobie ślady w postaci zagrażającego życiu wielonarządowego zapalenia, które w konsekwencji może uszkodzić serce w stopniu zbliżonym, do tego po zawale. Co ważne, zapalenie wielonarządowe może pojawić się u na pozór zdrowych dzieci w ciągu 3-4 tygodni od bezobjawowego zakażenia.
Analiza badaczy pokazała, iż najmłodsza grupa pacjentów może być źródłem transmisji wirusa dłużej, a także ich powrót do zdrowia po zakażeniu może nastąpić później niż osób dorosłych. Uszkodzenie serca na skutek zapalenia wielonarządowego, występującego również u pacjentów z chorobą Kawasaki, jest na tyle silne, iż część z nich będzie objęta opieką kardiologiczną do końca życia.
Jakie objawy towarzyszyły badanym dzieciom z wielonarządowym zapaleniem?
W badaniu przeprowadzonym pomiędzy 1 stycznia a 25 lipca 2020 r., wzięło udział 662 dzieci z wielonarządowym zapaleniem. Analiza naukowców wykazała, iż 100 proc. badanych pacjentów miało gorączkę, prawie 74 proc. bóle brzucha lub biegunkę, ponad 68 proc. wymiotowało, a z 90 proc. pacjentów, u których przeprowadzono badanie EKG, w 54 proc. przypadków wykazano nieprawidłowości w pracy serca. Analizę pod tym kątem przeprowadzono na podstawie badania troponiny, czyli wskaźnika uszkodzeń serca, która u badanych dzieci okazała się 50-krotnie wyższa od normy. Wskaźnik ten jest również oznaczany u chorych po zawale serca.
Ponadto 71 proc. pacjentów wymagało intensywnej opieki medycznej, 60 proc. doznało wstrząsu toksycznego, ok. 22 proc. wymagało mechanicznej wentylacji płuc, u 4,4 proc. niezbędne było włączenie procedury pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO), a 11 pacjentów zmarło.
Wśród objawów występujących u badanych dzieci odnotowano rozszerzenie wieńcowych naczyń krwionośnych, towarzyszące również pacjentom z chorobą Kawasakiego, niską frakcję wyrzutową, wskazującą na ograniczenie zdolności serca do przepompowywania utlenowanej krwi do tkanek, występowanie tętniaka tętnicy wieńcowej u 10 proc. pacjentów, wykazane w badaniu USG serca.
Prawie połowa dzieci z wielonarządowym zapaleniem to osoby, z chorobami współistniejącymi
Jak informują naukowcy, niemal połowa dzieci, u których doszło do wielonarządowego zapalenia cierpi na choroby współistniejące, a 1/4 na otyłość. Ponadto wykazano, iż dzieci chore na COVID-19 chorują dłużej i inaczej niż osoby dorosłe.
Ponadto badania opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Pediatrics” wykazały, iż we krwi dzieci wykryto zarówno koronawirusa SARS-CoV-2 oraz skierowane przeciwko niemu przeciwciała. Biorąc pod uwagę, że u dorosłych przeciwciała wykrywane są w momencie, kiedy wirusa nie ma już w organizmie, fakt ten świadczy o tym, że dzieci mogą być źródłem transmisji wirusa nawet w sytuacji, kiedy test nie wykazuje już zakażenia.
Dzieci zakażone koronawirusem są zagrożeniem dla innych nawet do 25 dni
Naukowcy podkreślili, że dzieci mogą być źródłem transmisji wirusa nawet przez 25 dni, a okres podczas którego, są w stanie wytworzyć odpowiednią liczbę przeciwciał do zwalczenia wirusa może wynosić nawet 36 dni.
Analiza badaczy pod kątem średniego czasu pozbycia się koronawirusa z organizmu wykazała, iż czas ten zależny jest od poszczególnych grup wiekowych i wynosi:
- u dzieci w wieku 6-15 lat – średnio 32 dni,
- u młodych ludzi w wieku 16-22 lata – 18 dni,
- u dziewczynek w wieku 6-15 lat – 44 dni,
- u chłopców w wieku 6-15 lat – ok. 25,5 dnia.
Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „EclinicalMedicine”, które jest jednym z tytułów wydawniczych „The Lancet”.
Źródła:
MIS-C linked to COVID-19 damages children’s hearts, News Medical
Children can have COVID-19 antibodies and virus in their system simultaneously, Science Daily
Przeczytaj także: Jak wyglądają studia pielęgniarskie? Rozmowa ze studentką pielęgniarstwa [cz. 2]