– Jeśli rząd nie słucha ekspertów, to nie ma możliwości, żebyśmy opanowali epidemię – mówiła Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP, podczas wczorajszej konferencji prasowej Lewicy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pracowników ochrony zdrowia. Konferencja dotyczyła dwóch podstawowych kwestii – rozliczenia rządu z błędów popełnionych w czasie pandemii COVID-19 oraz działań, które w opinii ekspertów powinny zostać podjęte przed nadejściem jesiennej fali zachorowań.

Podczas pierwszej części spotkania przedstawiciele Lewicy ukazali raport „Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PIS” oraz niektóre zawarte w nim problemy. Uczestnicy konferencji wskazywali m.in. na przeciążenie sanepidu, chaos informacyjny czy niekonsekwentne postępowanie w celu zapobiegania przedostaniu się wariantu Delta na teren Polski.
Druga część konferencji dotyczyła działań, jakie powinien podjąć rząd przed kolejną falą zachorowań na COVID-19, której specjaliści spodziewają się na jesieni.
Promocja szczepień przeciw COVID-19
Jedną z najważniejszych kwestii wskazywanych podczas konferencji była potrzeba zwiększenia liczby zaszczepionych osób. Zofia Małas, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, podkreślała, że obecnie niezmiernie istotne jest, aby doprowadzić do jak najwyższego procentu wyszczepienia społeczeństwa, ponieważ od tego będzie zależało, jak rozwinie się jesienna fala zachorowań. Wskazywała również, że jednym z rozwiązań mogłoby być usprawnienie szczepień w domach.
Innym pomysłem, który padł w trakcie konferencji, było zwiększenie współpracy z organizatorami letnich wydarzeń, takich jak koncerty i festiwale, oraz parafiami. Uczestnicy spotkania wskazywali również na potrzebę prowadzenia skutecznej kampanii promującej szczepienia, opartej na współpracy ze specjalistami i pacjentami.
Konsultacje z ekspertami
– Jeśli rząd nie słucha ekspertów, to nie ma możliwości, żebyśmy opanowali epidemię – podkreślała Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP. Uczestnicy spotkania mówili o tym, że konsultacje z osobami, które pracują w środowisku i mają doświadczenie niezbędne w przygotowywaniu procedur, powinny służyć organizacji dalszych działań.
Przygotowanie szpitali na kolejną falę zachorowań
Senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, wskazywał, że przygotowania na jesienny wzrost zachorowań powinny być podejmowane już teraz. Zwracał uwagę na to, że brakuje rozmów z dyrektorami szpitali w celu wyznaczenia placówek, które szpitale na jesieni będą przyjmować pacjentów covidowych, a które ośrodki mogłyby przejąć dodatkowych pacjentów z innymi chorobami.
Plan na pandemię
Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, podkreślał, że Polska wzorem innych krajów europejskich powinna mieć przygotowany plan działania w przypadku wystąpienia stanu epidemiologicznego, aby uniknąć takiej sytuacji, jaka miała miejsce na początku pandemii COVID-19. Opracowanie tego planu ma znaczenie nie tylko w obecnej sytuacji, kiedy prognozowane jest wystąpienie kolejnej fali zachorowań na COVID-19, ale także w dłuższej perspektywie.
Niedofinansowanie ochrony zdrowia
Uczestnicy spotkania zwracali także uwagę na problemy finansowe w ochronie zdrowia w Polsce. Jedną z podstawowych kwestii w tym zakresie pozostają niskie pensje pracowników medycznych, które wpływają na podjęcie decyzji o odejściu z pracy wielu pielęgniarek, położnych czy ratowników medycznych. Nieodpowiednie zabezpieczenie kadr w związku z dodatkowymi nakładami pracy z powodu wzrostu zachorowań na COVID-19 może doprowadzić do niewydolności systemu.
Zwracano również uwagę na brak odpowiednio określonego mechanizmu, który zachęcałby lekarzy do otwierania się na wizyty stacjonarne, a nie teleporady. Odwoływano się również do raportu NIK-u, w którym wskazane zostały m.in. niskie nakłady na diagnostykę oraz brak wyceny i rejestru badań.
– Testy na obecność SARS-CoV-2 są pierwszym w pełni wycenionym badaniem diagnostycznym – mówiła Agnieszka Gierszon, sekretarz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.
Źródło: Facebook/Lewica
Przeczytaj także: NIL krytykuje strategię rządową „Zdrowa przyszłość”