– Kasprowisko to znana wśród kardiologów konferencja, która odbędzie już po raz 27. W tegorocznej edycji przewidziane zostały dwa nurty, nurt krajowy, w którym wezmą udział najwybitniejsi polscy specjaliści elektrokardiologii, jak również kongres międzynarodowy, podczas którego wystąpią światowej sławy eksperci w zakresie kardiologii nieinwazyjnej – zapowiedział w rozmowie z Evereth News dr n. med. Bartosz Szafran, Przewodniczący SENiT PTK, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego konferencji Kasprowisko 2021 ONLINE.
Kasprowisko 2021 ONLINE odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia 2021 r.
Wydarzenie będzie połączeniem trzech cyklicznych konferencji, w tym XXVII Konferencji Szkoleniowej Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, 21. Kongresu ISHNE (International Soceity of Holter and Noninvasive Electrocardiology) oraz 48. Kongresu ISE (International Society of Electrocardiology).
– W pierwotnym założeniu Kongres miał odbyć się stacjonarnie w Zakopanem, miało w nim wziąć udział ponad 100 wykładowców z całego świata, natomiast pandemia zmusiła nas do tego, aby przenieść wydarzenie do Internetu.
Rejestracja na wydarzenie zapewnia udział zarówno w sesjach krajowych, jak również anglojęzycznych
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wydarzenia podkreślił, iż konferencja przewiduje 2 nurty, nurt krajowy, polskojęzyczny, podczas którego odbędą się wszystkie znane z dotychczasowych edycji Kasprowiska sesje, takie jak m.in. maraton EKG czy różnego rodzaju warsztaty. Natomiast równolegle będzie toczył się kongres międzynarodowy, i tam również będzie cały pakiet sesji, które odbędą się w języku angielskim. Zarówno polskojęzyczne, jak i anglojęzyczne wykłady będą dostępne na stronie internetowej Kasprowiska zarówno w trakcie trwania konferencji, jak również przez miesiąc od jej zakończenia.
– Uczestnicy z Polski otrzymają dostęp jednocześnie do obu wydarzeń, Kasprowiska prowadzonego przez ekspertów z Polski, jak również połączonego kongresu ICE, prowadzonego przez specjalistów z zagranicy. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji ok. 60 sesji obejmujących całe spektrum elektrokardiologii, zarówno nieinwazyjnej, jak również po części inwazyjnej. Dostęp do sesji anglojęzycznych nie będzie wiązał się z dodatkową opłatą dla polskich uczestników.
Organizatorzy przewidują ponad 2 tys. uczestników
Kasprowisko od kilku lat jest konferencją, która cieszy się ogromną popularnością wśród uczestników. W zeszłym roku w tym wydarzeniu wzięło udział ok. 1000 lekarzy, pielęgniarek, techników elektrokardiologii i studentów medycyny.
– Sam jestem zdumiony, w jakim tempie liczba uczestników z roku na rok rośnie. Udział w konferencji cieszy się coraz większą popularnością również wśród pielęgniarek i techników medycznych. Ich liczba z roku na rok stale wzrasta, dlatego dbamy o to, aby w programie znalazły się sesje również dla tej grupy zawodowej.
Jak dodał dr Bartosz Szafran, „zawiązaliśmy bliższą współpracę z sekcją Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego”. Efektem tej współpracy jest właśnie przewidziana w programie wydarzenia sesja elektrokardiologiczna, przeznaczona dla tych grup zawodowych.
Przewodniczący SENiT PTK zapewnił również, iż wszyscy ci wykładowcy, którzy znani są z dotychczasowych edycji, wezmą udział również w tegorocznej formie online.
Wśród wybitnych wykładowców wydarzenia są m.in. prof. Rafał Baranowski, który jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce, jeżeli chodzi o EKG oraz pomysłodawcą maratonu EKG, który odbędzie się bodajże już po raz 16. Ponadto w wydarzeniu wezmą udział m.in. znany na całym świecie prof. Marek Jastrzębski, dr hab. n. med. Krzysztof Szydło oraz prof. Małgorzata Kurpesa.
– W części anglojęzycznej spodziewamy się wykładów m.in. prof. Wojciecha Zaręby, autora przełomowych badań dotyczących wszczepiania defibrylatorów, jak również prof. Sławomira Łobodzińskiego, prof. Antonio Bayès de Luny, prof. Pedro Brugady oraz prof. Iwony Cygankiewicz, która jest Prezydentem International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology (ISHNE).
Na uczestników czekają wykłady pani Profesor, zarówno w części polskojęzycznej, jak również w sekcji międzynarodowej. Prof. Cygankiewicz jest również autorką kluczowych dokumentów w dziedzinie elektrokardiologii.
Szczegółowy program konferencji będzie dostępny już niebawem
W programie tegorocznego Kongresu znalazło się wiele ciekawych i merytorycznych sesji, jak również część, która każdego roku rozpoczyna konferencję – „Maraton EKG”.
– Maraton jest specyficzna sesją, która cieszy się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem. Prezentowane podczas niej przypadki specjalistów z całej Polski są szeroko komentowane przez ekspertów. Jest to niezwykle ciekawa, praktyczna wiedza. Sesja ta jest formą warsztatów, podczas których dyskusje bywają naprawdę burzliwe.
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia specjalnie przygotowanej wirtualnej wystawy 3D firm farmaceutycznych i tych produkujących sprzęt elektrokardiologiczny.
– Będzie istniała również możliwość rozmowy online z przedstawicielami prezentujących się firm, dlatego będzie to doskonała okazja do zapoznania się z ofertami takich firm, jak m.in. tych produkujących rejestratory holterowskie czy urządzenia wszczepialne. Mamy nadzieję, że wirtualna wystawa firm będzie podobnie interesująca i wciągająca, jak ta którą można było odwiedzać w formie stacjonarnej.
Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu „Kasprowisko 2021 ONLINE”?
– Tak dużej konferencji monotematycznej, dotyczące ściśle elektrokardiografii w Polsce, ale i na świecie dotąd nie było. Oczywiście bardzo ubolewamy nad tym, że nie możemy spotkać się w Zakopanem, w przepięknych okolicznościach przyrody, jednak uważam, że sama wartość naukowa, merytoryczna na formie online konferencji, nie straci. Te cztery dni w połowie kwietnia będą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a biorąc pod uwagę wartość merytoryczną, to w Polsce tego rodzaju spotkania jeszcze nie było i długo nie będzie – dodaje ekspert, dr Bartosz Szafran.