Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego wykazały, że istnieje co najmniej sześć różnych szczepów koronawirusa SARS-CoV-2. Eksperci uspokajają jednak, że zmienność pomiędzy poszczególnymi szczepami jest niewielka.
Niska zmienność wirusa
Eksperci z włoskiego ośrodka przeanalizowali 48 635 genomów koronawirusa, które zostały wyizolowane w laboratoriach z całego świata. Było to dotychczas największe w skali globalnej badanie dotyczące sekwencjonowania tego patogenu.
Jak wskazują autorzy badań, wirus SARS-CoV-2 wykazuje niewielką zmienność (ok. siedem mutacji na próbkę). Wynika to prawdopodobnie z tego, że patogen osiągnął już optymalne zdolności w zakresie wywoływania zakażenia u ludzi, w związku z czym dalsze duże zmiany ewolucyjne zostały zahamowane.
To dobra i istotna wiadomość w kontekście prac nad szczepionką na koronawirusa, ponieważ oznacza to, że formuła szczepionki powinna zachować skuteczność przeciwko wszystkim szczepom.
Włoscy eksperci wskazują także, że współczynnik zmienności koronawirusa jest znacznie mniejszy niż np. odsetek mutacji wirusa grypy.
Sześć szczepów
Eksperci z Uniwersytetu Bolońskiego podają, że jak dotąd wykryto sześć szczepów koronawirusa.
Szczep pierwotny, który spowodował powstanie pierwszego ogniska epidemii w mieście Wuhan, oznaczono literą L. Następnie wirus uległ mutacji i na początku 2020 roku doszło do wykształcenia szczepu S. Jako kolejne pojawiły się szczepy V i G. Ten ostatni jest obecnie najszerzej rozpowszechnionym szczepem wirusa SARS-CoV-2 0. Wraz z powiązanymi szczepami GR i GH został rozpoznany w 74 proc. wszystkich poddanych analizie sekwencji genów. Szczepy G, GR i GH ulegają ponadto dalszemu rozprzestrzenianiu.
Autorzy badań wskazują, że oprócz sześciu głównych szczepów podczas analizy odnotowano także kilka rzadkich mutacji. Stanowią one mniej niż 1 proc. wszystkich poddanych sekwencjonowaniu genomów. Według autorów szczepy te nie stanowią obecnie zagrożenia, ale powinny podlegać badaniu i kontroli.
Różnice geograficzne
Poszczególne szczepy koronawirusa są zróżnicowane pod względem występowania. Najbardziej rozpowszechnione szczepy G i GR najczęściej spotykane są w Ameryce Południowej i w Europie, zwłaszcza we Włoszech. Na południu Europy nieobecny jest z kolei szczep GH. Ta odmiana patogenu spotykana jest przede wszystkim we Francji i w Niemczech, a także w Ameryce Północnej.
Źródło: http://nauka.pap.pl/
Przeczytaj także: Czy osoby z problemami z oddychaniem zamiast maseczek będą musiały nosić np. przyłbicę?