Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali tzw. żywy lek, który mógłby zmniejszyć śmiertelność wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Projekt badawczy otrzymał rekomendację Agencji Badań Medycznych.
Projekt naukowców z krakowskiego ośrodka zakłada przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego na pacjentach, u których w przebiegu COVID-19 wystąpił zespół ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS). W badaniu ma zostać wykorzystany nowatorski lek oparty na komórkach mezenchymalnych (tzw. żywy lek). Potencjalnie może on zmniejszać stan zapalny spowodowany przez koronawirusa, a dzięki temu łagodzić objawy choroby.
Projekt uzyskał pozytywną opinię Agencji Badań Medycznych w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla badań nad opracowaniem szczepionki, terapii i rozwoju technik testów diagnostycznych w walce z koronawirusem.
Alternatywa dla respiratorów
Jak wskazują przedstawiciele Agencji Badań Medycznych, obecnie jedyną opcją terapeutyczną dla pacjentów, u których w przebiegu zakażenia koronawirusem wystąpił ARDS, jest wentylacja mechaniczna. Metoda ta gwarantuje jednak tylko częściową skuteczność, zaś śmiertelność w grupie pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby sięga nawet 50 proc.
Opracowany przez krakowskich naukowców lek mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu koronawirusa i potencjalnie zmniejszyć liczbę zgonów z powodu powikłań oddechowych.
Lek skuteczniejszy niż inne?
Wprowadzenie „żywego leku” opracowanego przez naukowców z Collegium Medicum UJ do leczenia pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 może stanowić znaczący krok naprzód w zwalczaniu epidemii.
Zarówno chlorochina i hydroksychlorochina, leki stosowane dotychczas w terapii objawowej zakażenia koronawirusem, jak i leki dopiero badane pod kątem potencjalnego zastosowania w leczeniu COVID-19, takie jak opracowany przez japońską korporację Fujifilm Toyama Chemical Company favipiravir, wykazują skuteczność przede wszystkim u pacjentów z łagodnym przebiegiem choroby. Nie doszło nadal do opracowania leku, który zwalczałby ostre symptomy w zaawansowanej fazie choroby. Lek opracowany przez krakowskich badaczy mógłby stanowić pierwszy krok w kierunku stworzenia skutecznej terapii dla pacjentów z ostrym przebiegiem COVID-19.
Źródła: http://naukawpolsce.pap.pl/
Przeczytaj także: Jak bezpiecznie przywrócić funkcjonowanie kraju podczas epidemii? Eksperci radzą