Po zimowej przerwie cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyrusza w trasę po województwie świętokrzyskim. Jak informują specjaliści, kobiety z regionu świętokrzyskiego chętnie korzystają z badań profilaktycznych.
60% cytologii wykonanych w Mobilnej Pracowni
Jak poinformowała Izabela Opalińska, rzeczniczka lecznicy z danych ŚCO wynika, że kobiety z województwa świętokrzyskiego chętnie korzystały z badań profilaktycznych. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii przeprowadzono 7 460 cytologii, z czego 1414 pobrano w cytobusie i 3062 w cytomammobusie. Stanowi to aż 60% wszystkich wykonanych badań cytologicznych. Co więcej, warto zaznaczyć, że w województwie świętokrzyskim wykonano 6 976 mammografii, z czego 2504 badania wykonano w cytomammobusie.
W ubiegłym roku Mobilna Pracowania Badań Diagnostycznych ŚCO wykonywała również usługę „dostawą do zakładu pracy”. Mammobus przyjeżdżał pod wybrany zakład pracy tak, aby kobiety mogły wykonać badania profilaktyczne w godzinach pracy. Z takiej formy skorzystało starostwo powiatowe, jak również MAN w Starachowicach, ZPUE we Włoszczowie.
– Te dane pokazują, że każdy rodzaj ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych przekłada się na poprawę zgłaszalności – ocenił dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej.
Ankieta przeprowadzona wśród kobiet
Kilka lat temu wśród kobiet w województwie świętokrzyskim przeprowadzono ankietę, która dotyczyła powodów, dlaczego pacjentki nie korzystają z badań profilaktycznych. Późniejsze wyniki pokazały, że najczęściej pojawiającymi się odpowiedziami były: brak czasu, duża odległość do punktów diagnostycznych i brak transportu na badania. W związku z pojawiającymi się barierami powstała Mobilna Klinika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Staramy się rozwiązać przynajmniej część trudności stojących kobietom na drodze do profilaktyki – dodał specjalista.
Po zimowej przerwie mobilna klinika ponownie rusza. W najbliższych dniach odwiedzi: Małogoszcz, Chęciny i Morawicę. Szczegółowy plan jest dostępny na stronie ŚCO.
Warto również przypomnieć, że na bezpłatną mammografię mogą udać się kobiety w wieku 45-74 lat. Jest to badanie, które należy wykonywać co dwa lata. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać pacjentki w wieku 25-64 lata. Zgodnie z programem, badanie należy powtarzać co trzy lata.
W cytomammobusie przeprowadzane są dwa rodzaje cytologii: konwencjonalna i metodą PCR. Aby móc skorzystać z badania, należy udać się w wyznaczone miejsce, mając dokument tożsamości zawierający nr PESEL. Badania wykonywane są w godzinach 10:00-16:00. Zapisy na badania prowadzone są pod numerem 661 911 300.
Źródło: wnp.pl, onkol.kielce.pl