Z dniem 17 sierpnia br. minister zdrowia uchylił zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego. Jakie zagrożenia niesie ze sobą obrót fałszywymi lekami?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że „tak jak inne podmioty wchodzące w skład Zespołu, będzie w sposób nieprzerwany kontynuował realizowanie swoich celów statutowych związanych z przedmiotowym obszarem, z których nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom.”
GIF wyłonił odrębną komórkę organizacyjną ds. walki z praktyką fałszowania leków
Jak podkreśla GIF, problem obrotu sfałszowanymi lekami został dobrze rozpoznany. Zostały zidentyfikowane obszary ryzyka i wprowadzone rozwiązania, które mają przeciwdziałać nieuczciwym praktykom w zakresie fałszowania i nielegalnego obrotu produktami leczniczymi. Ponadto, jak czytamy w komunikacie Inspektoratu, w GIF wyłoniona została odrębna komórka organizacyjna zajmująca się działaniem leków na rzecz walki z praktyką fałszowania leków i nielegalnym obrotem nimi – Wydział ds. Substancji Kontrolowanych i Sfałszowanych Produktów Leczniczych w Departamencie Nadzoru.
„Co więcej – aby zoptymalizować współpracę pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w działania przeciw nieuczciwym wytwórcom – Główny Inspektor Farmaceutyczny zatrudnia Koordynatora ds. współpracy z organami ścigania” – wskazano w komunikacie.
W dobie pandemii rośnie obrót sfałszowanymi lekami
W czasie pandemii, jak informowała już w 2020 r. dr Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, wzrósł obrót sfałszowanymi lekami, m.in. z uwagi na zwiększoną dostępność leków, otwarte drogi handlu i nielegalną sprzedaż internetową.
– Przestępczość farmaceutyczna, obok handlu narkotykami, jest w sferze zainteresowań zorganizowanych grup przestępczych, a fałszowaniu leków sprzyja wiele czynników – podkreślała dyrektor NIL.
Ekspertka wskazywała, że na rosnącą przestępczość w tym obszarze wpływają m.in. wysoki koszt leków oryginalnych, zwłaszcza biologicznych, niskie koszty nielegalnej produkcji, nieadekwatne sankcje karne czy łatwy zakup leków przez internet.
– Następstwa zastosowania sfałszowanego produktu leczniczego mogą się wahać od niepowodzenia terapeutycznego poprzez wystąpienie poważnego działania niepożądanego do nawet zgonu – dodała dr Kowalczuk.
Czym zajmował się zespół ds. fałszowania i nielegalnego obrotu produktami leczniczymi?
Zespół powołany został w 2010 r., a w jego skład wchodzili m.in. przedstawiciele Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektora Sanitarnego czy Narodowego Instytutu Leków. Do zadań zespołu należało m.in.:
- analiza i ocena stanu oraz określenie skutków zjawiska fałszowania produktów leczniczych (…);
- doradztwo w zakresie polityki i strategii ograniczenia zjawiska fałszowania produktów leczniczych (…);
- doradztwo w zakresie wdrożenia kompleksowego systemu zapewniającego ochronę przed wprowadzeniem do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych(…);
- przeprowadzanie edukacyjnych kampanii społecznych dotyczących zagrożeń związanych z nabywaniem produktów leczniczych w miejscach nieuprawnionych.
Źródła: GIF, sip.lex.pl, PAP
Przeczytaj także: Od 1 września nauka stacjonarna w szkołach. Jest rozporządzenie