Ministerstwo Zdrowia zapewni dostęp do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie personelowi medycznemu, farmaceutom i technikom farmaceutycznym. Zapotrzebowanie na bezpłatne dawki szczepionki można zgłaszać za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl.
Resort zdrowia wyjaśnił, że od 1 października zapotrzebowanie na bezpłatne dawki szczepionki mogą zgłaszać wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, apteki i punkty apteczne, które nie nabędą na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników.
Komu dokładnie należą się bezpłatne dawki szczepionki?
Bezpłatna dawka szczepionki należy się personelowi uczestniczącemu w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej (w tym m.in. lekarzom, pielęgniarkom, położnym, farmaceutom, fizjoterapeutom, felczerom, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym) oraz pracownikom niemedycznym, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami.
Kto może zgłosić zapotrzebowanie na bezpłatne dawki szczepionki przeciw grypie?
Upoważnione do zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatne szczepionki przeciw grypie są podmioty, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej (które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach) oraz pozostałe podmioty, które biorą udział w świadczeniach opieki zdrowotnej (które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły umowę z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych). O bezpłatne dawki szczepionek mogą również wystąpić apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.
Jakie warunki musi spełnić podmiot, aby otrzymać bezpłatne dawki szczepionki przeciw grypie?
W zgłoszeniu podmiot musi podać liczbę potrzebnych szczepionek przeciwko grypie dla zadeklarowanych pracowników. Warunkiem otrzymania szczepionek jest również to, aby osoby te nie korzystały jednocześnie z innych programów szczepienia organizowanych przez inne miejsce pracy lub inne instytucje.
Do formularza powinny zostać wpisane jedynie te osoby, dla których nie starczyło szczepionki nabytej w ramach dystrybucji na rynku farmaceutycznym. Co istotne, jeden podmiot może złożyć jedynie jedno zapotrzebowanie zbiorcze.
Gdzie będzie można zaszczepić się szczepionką z rezerw strategicznych?
Uprawnione do wykonania szczepionek przeciw grypie, pochodzących z rezerw strategicznych są jedynie podmioty lecznicze, które mają podpisaną umowę z NFZ na ich wykonanie. Jeżeli dana placówka nie ma takowej umowy, jej pracownicy będą mogli zaszczepić się w innej uprawnionej placówce.
Szef resortu zdrowia zastrzegł możliwość częściowej realizacji zapotrzebowania, jeżeli nie będzie możliwe zapewnienie odpowiedniej liczby szczepionek przeciw grypie.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Będą kary za nieprzestrzeganie obostrzeń w sklepach? Wiceminister zdrowia zapowiada zaostrzenie kontroli