W mediach pojawiła się informacja, że pomiędzy szpitalem polowym na Stadionie Narodowym a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA zostanie stworzony dronowy system transportowy. Urządzenia będą dostarczały materiał do badań. Amerykańscy naukowcy wykorzystali natomiast sztuczną inteligencję do zaprojektowania szczepionki na koronawirusa.
Most powietrzny pomiędzy szpitalami
Jak poinformował Dariusz Werschner z firmy Spartaqs, która będzie odpowiedzialna za realizację projektu, pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a CSK MSWiA powstanie medyczny most powietrzny.
Na wyznaczonej trasie będą się poruszać specjalne drony, których zadaniem będzie transport materiału do badań pomiędzy obiema placówkami. W strefie lotu dronów medycznych nie będą mogły się poruszać inne urządzenia latające ani statki powietrzne. W początkowej fazie projektu w użyciu mają być dwa urządzenia. Trasę pomiędzy szpitalami mają pokonywać w 8 minut.
Lot testowy zaplanowano na 10 listopada. Pełne wdrożenie projektu ma nastąpić w ciągu kolejnych 2 tygodni.
Nowoczesne drony dla szpitali
Urządzenia wykorzystane w projekcie to nowoczesne, skomputeryzowane latające roboty, specjalnie przystosowane do pracy w warunkach miejskich. Przewożony przez nie materiał jest zabezpieczony przed otwarciem przez osoby postronne. Loty dronów będą kontrolowane z dwóch miejsc jednocześnie – z centrum kontroli lotów na stadionie oraz z siedziby firmy Spartaqs. Dodatkowo każda maszyna zostanie wyposażona w system lokalizacji, dzięki któremu będą mogły być śledzone przez służby ruchu lotniczego. Praca dronów ma również być koordynowana z dyspozytornią lotniczego pogotowia ratunkowego.
Szczepionka stworzona przez komputer
Jak poinformowali naukowcy z University of Washington School of Medicine w czasopiśmie naukowym „Cell”, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji udało im się opracować nanocząsteczkową szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Formuła szczepionki naśladuje strukturę wirusa, dzięki czemu wykazuje wysoką skuteczność przeciwko jego cząsteczkom.
Testy kliniczne na myszach dowiodły, że szczepionka pozwala na wytworzenie dziesięciokrotnie większej ilości przeciwciał niż u osoby, której organizm wyprodukował przeciwciała naturalnie po przebyciu COVID-19. Wstępne badania wykazały również, że szczepionka nanocząsteczkowa jest bardziej skuteczna niż jej odpowiedniki oparte na rozpuszczalnym białku, nawet przy zastosowaniu znacznie mniejszych dawek.
Wyniki badań dają nadzieję, że szczepionka może pozwolić na wytworzenie trwałej odporności przeciwko wirusowi, a także zachować skuteczność przeciwko różnym szczepom.
Autorzy projektu podkreślają, że mocnymi stronami opracowanej przez nich formuły są siła działania, stabilność i łatwość produkcji. Szczepionka została już przekazana dwóm firmom farmaceutycznym, które maja rozpocząć badania kliniczne.
Źródła: PAP, rynekzdrowia.pl
Przeczytaj także: Rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa. Sprawdź co się zmieni w najbliższym czasie