Naczelna Rada Aptekarska przedstawiła swoje stanowisko dotyczące ogólnopolskiego protestu medyków, który odbędzie się 11 września w Warszawie. NRA podkreśla, że „nie posiada legitymacji oraz dostatecznego uzasadnienia do podjęcia tak radykalnych działań”.
Naczelna Rada Aptekarska dokonała oceny zasadności udziału samorządu zawodu farmaceuty w proteście pracowników ochrony zdrowia 11 września 2021 r. „w kontekście całokształtu skomplikowanych aspektów istniejącego stanu faktycznego i prawnego, z uwzględnieniem interesów wszystkich członków samorządu farmaceuty”.
NRA podtrzymuje postulaty kierowane do ministra zdrowia
NRA informuje, że nadal podtrzymuje oraz popiera dotychczasowe postulaty kierowane do ministra zdrowia dotyczące zwiększenia wynagrodzeń farmaceutów zatrudnionych w szpitalach i innych zakładach leczniczych. „Ta podstawowa kwestia nie budzi żadnych wątpliwości i wokół niej istnieje pełen konsensus w środowisku farmaceutów”.
W opinii samorządu obecna sytuacja jest szczególnie skomplikowana pod względem politycznym, społecznym i gospodarczym. Zdaniem Rady warunkowana jest ona m.in. nadzwyczajnymi okolicznościami wynikającymi z pandemii COVID0-19. Dlatego, według samorządu, należy zachować najwyższą rozwagę w zakresie wyboru form wyrażenia i dochodzenia, nawet najbardziej zasadnych postulatów.
Mając na uwadze te uwarunkowania i okoliczności, NRA podkreśla, że „nie posiada legitymacji oraz dostatecznego uzasadnienia do podjęcia tak radykalnych działań, które niewątpliwie mogłyby być interpretowane w sposób wypaczający motywy i zamierzenia środowiska farmaceutów”. Naczelna Rada Aptekarska podkreśla również, że niniejsze stanowisko podyktowane jest także deklaracjami Ministra Zdrowia o gotowości do natychmiastowych działań w celu realizacji postulatów farmaceutów.
Protest medyków już w sobotę 11 września
Ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia odbędzie się 11 września w Warszawie. Manifestacja rusza o godzinie 12:00 z Placu Krasińskich. Organizatorzy spodziewają się, że przez stolicę przejdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy medyków. Manifestujący skierują się pod Ministerstwo Zdrowia przy ulicy Miodowej, Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, Parlament RP przy ul. Wiejskiej i Kancelarię Premiera przy Alejach Ujazdowskich.
Dlaczego medycy protestują? Celem strajków jest pokazanie społeczeństwu, jak źle dzieje się w systemie ochrony zdrowia w naszym kraju. Organizatorem manifestacji jest Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, zrzeszający 11 samorządów i związków zawodowych z branży ochrony zdrowia. Wśród postulatów wskazano na pilne spotkanie z premierem RP, szybszy wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej, zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności do świadczeń, podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia.
Źródło: NRA, OZZPiP
Przeczytaj także: KPRP zaprasza medyków do rozmów w Pałacu Prezydenckim