Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z towarzystwami medycznymi apeluje do Ministerstwa Zdrowia o rozszerzenie refundacji szczepień przeciw grypie dla grup wiekowych od 6. do 24. miesiąca życia oraz od 5. do 18. roku życia. Organizacje mają również nadzieję, że MZ spełni obietnice odnośnie umieszczenia szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.
Apel do Ministerstwa Zdrowia został wystosowany przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z towarzystwami medycznymi: Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, Polskim Towarzystwem Neonatologicznym, Polskim Towarzystwem Wakcynologii i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej. Organizacje wskazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż sezon grypowy nałoży się z 4. falą pandemii. Tymczasem dzieci nie są zabezpieczone przed grypą, a poniżej 12. roku życia obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19.
Powikłania grypy u dzieci i kobiet w ciąży
Jak zaznacza OPZG niedawno do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypy sezonowej. W projekcie szef resortu zdrowia wskazuje, że „w czasie stanu epidemii COVID-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie, względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne, lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby”. Zdaniem OPZG do grona takich osób można zaliczyć również kobiety w ciąży oraz dzieci, które narażone są na poważne powikłania pogrypowe.
Czy grypa może być niebezpieczna dla dzieci?
Jak wskazuje OPZG, powikłania grypy u dzieci mogą być bardzo poważne. Najmłodsi pacjenci szczególnie narażeni są na powikłania laryngologiczne, takie jak zapalenie ucha środkowego, oraz ze strony ośrodkowego układy nerwowego, np. drgawki, zapalenie mózgu, encefalopatia. Tymczasem, jak wskazują organizacje pacjenckie, w Polsce nadal występuje bardzo niski poziom wyszczepialności dzieci przeciw grypie na poziomie około 1 proc. Wynika to m.in. z niskiej świadomości, braku finansowania ze środków publicznych czy mniejszej dostępności do lekarzy, zwłaszcza w czasie pandemii.
– Szczepienie dzieci przeciw grypie chroni nie tylko samych najmłodszych, ale także osoby z ich najbliższego otoczenia. Dzieci określane są jako rezerwuar wirusów grypy, ponieważ odgrywają kluczową rolę w transmisji wirusa w społeczności. W porównaniu do osób dorosłych, dzieci łatwiej się zarażają, a także znacznie dłużej i bardziej obficie wydalają wirusa. Dlatego zwiększenie odsetka zaszczepionych dzieci jest ważne w kontekście zdrowia całego społeczeństwa – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Powikłania grypowe u kobiet w ciąży
– 55 proc. powikłań grypy występuje u kobiet w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i są to najczęściej zapalenie płuc, ostra niewydolność oddechowa u matki, zwiększone ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, obumarcia wewnątrzmacicznego płodu oraz zaburzenia rytmu serca u płodu. Występuje również zwiększone ryzyko rozwiązania ciąży cesarskim cięciem, dlatego zaleca się wykonywać szczepienia, które chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Konsultant Krajowy w dziedzinie Perinatologii.
OPZG wskazuje, że szczepionka przeciw grypie zapewnia 72 proc. skuteczności w zapobieganiu chorobie u kobiet w ciąży i 64,5 proc. u niemowląt. Prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, Kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wyjaśnia, że szczepienie przeciw grypie chroni nie tylko przyszłą mamę, ale także noworodka i niemowlę, ponieważ przeciwciała matki są aktywnie transportowane przez łożysko do dziecka.
– Pamiętajmy, że dzieci można szczepić od ukończenia 6 miesięcy życia, a zachorować można w każdym wieku, także noworodkowym czy wczesno-niemowlęcym, co więcej u tak małych dzieci przebieg grypy może być szczególnie ciężki i powikłany. Dzięki szczepieniu przeciw grypie kobiety w ciąży (z użyciem szczepionki inaktywowanej) zapewniamy ochronę narodzonemu dziecku od pierwszych dni życia, szacuje się, że może ona trwać nawet do 12 miesiąca życia – dodaje ekspertka.
Źródło: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy
Przeczytaj także: FDA zatwierdza podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19