Jak wynika ze stanowiska opublikowanego we wtorek 27 października przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, jego członkowie są przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce i apelują o wycofanie decyzji odbierającej kobietom prawo wyboru i dostęp do najnowszej wiedzy medycznej, a medykom możliwość niesienia pomocy zgodnie z zasadami kodeksu etyki lekarskiej.

22 października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis, który zezwala na przerwanie ciąży w przypadku stwierdzenia dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieodwracalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Jak napisano w uzasadnieniu wyroku, życie ludzkie na każdym etapie rozwoju powinno być chronione przez ustawodawcę. Decyzja TK wywołała kontrowersje i sprzeciw wielu środowisk, w tym również medycznych. Krytykę orzeczenia TK przedstawiło między innymi Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
PTGiP wyraża dezaprobatę
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wyraża w swoim stanowisku dezaprobatę i ubolewanie w związku z wyrokiem wydanym przez Trybunał Konstytucyjny.
Jak wskazano w stanowisku, ginekolodzy i położnicy, mając do czynienia z kobietami w ciąży rozwijającej się skrajnie nieprawidłowo, są świadkami rozpaczy i tragedii ciężarnych i ich rodzin. Dotychczas obowiązujące przepisy umożliwiały kobietom podjęcie decyzji co do losów takiej ciąży. Jak podkreślają członkowie PTGiP, decyzje te zawsze były poprzedzone konsyliarnymi badaniami, wyjaśniającymi wszelkie wątpliwości, z możliwością konsultacji z organizacjami i osobami, w tym osobami duchownymi. Według przedstawicieli PTGiP orzeczenie TK odbiera ciężarnym kobietom prawo wyboru i dostęp do najnowszej wiedzy medycznej.
Badania prenatalne zagrożone
Przedstawiciele PTGiP zwracają również w swoim stanowisku uwagę, że zasady kodeksu etyki lekarskiej nakazują posługiwanie się w leczeniu najnowszymi zdobyczami wiedzy medycznej. Stwierdzenie wad rozwojowych płodu za pośrednictwem badań prenatalnych pozwala ciężarnym kobietom na podjęcie decyzji o dalszych losach ciąży, w tym również na wdrożenie leczenia wewnątrzmacicznego i poporodowego, także paliatywnego.
Jak wskazuje się w stanowisku PTGPiK, konsekwencją decyzji Trybunału Konstytucyjnego, poza pozbawieniem kobiet decyzyjności co do przebiegu ciąży, może być znaczne ograniczenie wykonywania i rozwoju badań prenatalnych w Polsce.
Źródło: ptgin.pl
Przeczytaj też: Położne za wyborem dotyczącym aborcji [WYWIAD]