Immunoterapia jest jedną ze standardowych metod leczenia wielu nowotworów i cechuje się wysoką skutecznością. Do tej pory ten rodzaj terapii dla chorych na raka z komórek Merkla był dostępny tylko w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych (RDTL).
Nowa lista refundacyjna obowiązuje od 1 maja 2021 r. W przedstawionym wykazie znalazła się immunoterapia dla chorych na raka z komórek Merkla, która jest metodą polegającą na pobudzeniu, obniżeniu lub odbudowie naturalnej odporności organizmu. W przypadku leczenia chorób nowotworowych jest jedną z metod stosowanych w zaawansowanym stadium raka, obok napromieniowania i leczenia systemowego.
Czym jest rak z komórek Merkla?
Rak z komórek Merkla (MCC) jest nowotworem złośliwym skóry, inwazyjnym i agresywnym. Tylko około 50 proc. chorych z tą odmianą raka przeżywa 5 lat. Jak zauważył prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, w Polsce na nowotwór z komórek Merkla choruje 2-3 osoby na 1 mln. Najczęściej zmiany rakowe występują na skórze głowy (ok. 44-48% przypadków), rzadziej na skórze kończyn górnych i dolnych.
Znaczenie refundacji immunoterapii w raku z komórek Merkla
Dotychczasowe wykorzystanie immunoterapii w leczeniu raka z komórek Merkla było ograniczone tylko do procedur związanych z Ratunkowym Dostępem do Technologii Medycznych, co dla pacjenta oznaczało dojeżdżanie do miejsca, w którym terapia ta mogłaby zostać przeprowadzona. Umieszczenie immunoterapii na liście programu lekowego oznacza, że staje się ona standardowym postępowaniem w leczeniu tego typu raka i będzie dostępna dla pacjentów we wszystkich ośrodkach, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu takich zabiegów. Dzięki temu pacjent będzie mógł odbyć terapię w okolicy swojego miejsca zamieszkania, co też przyspieszy możliwe podjęcie leczenia. Obecnie w Polsce jest 27 ośrodków posiadających kwalifikacje do przeprowadzenia immunoterapii.
Jakie zmiany wprowadzono na liście refundacyjnej obowiązującej od 1 maja 2021 r.?
Oprócz refundacji immunoterapii dla chorych na nowotwór z komórkami Merkla zmieniła się także lista leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Wycofano 22 produkty, włączono natomiast 49 nowych. Żadna substancja czynna nie utraciła finansowania, żadna też nie została dodana do listy, niezależnie od grupy docelowej (osoby starsze, kobiety w ciąży).
Źródła: gov.pl, rynekzdrowia.pl
Przeczytaj także: Krajowa Sieć Kardiologiczna złotym środkiem na epidemię niewydolności serca wśród Polaków?