7 proc. podatku PKB na zdrowie, „Profilaktyka 40+” i zniesienie limitów u specjalistów – to założenia rządowego programu Nowy Polski Ład. „Plan na zdrowie” jest jednym z filarów strategii. Rząd chce również podwyższyć minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych i wprowadzić nową ustawę o jakości zdrowia.
Nowy Polski Ład to strategia przezwyciężania skutków pandemii i odbudowy gospodarki. Jednym z elementów projektu jest „Plan na zdrowie”, który wprowadza szereg zmian w ochronie zdrowia. Zgodnie z przewidywaniami rządowego programu, do 2027 r. wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do 7 proc. PKB i mają być przeznaczone m.in. na zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i zatrudnienie większej liczby personelu medycznego, a także na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.
Większe wynagrodzenie i nakład na zdrowie
Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych zostanie podwyższone – wskazano w założeniach strategii. I zaznaczono, że przy wzroście nakładów na zdrowie kluczowe będzie także odpowiednie opłacenie specjalistów.
Zgodnie z założeniami Nowego Polskiego Ładu, wprowadzona zostanie również szybka ścieżka wejścia do zawodu dla pielęgniarek. Rozwiązanie przygotowano dla pielęgniarek, które posiadają kwalifikacje, ale nie pracują w zawodzie. Ułatwienia zaplanowano również dla medyków, którzy są po egzaminie specjalizacyjnym lub wracają z zagranicy – będą mogli liczyć na specjalny kredyt na start.
– Dodatkowo będziemy sukcesywnie zwiększać liczbę lekarzy specjalistów. Planowane jest także dalsze zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, w szczególności w dziedzinach priorytetowych, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia) – zapisano w programie Nowy Polski Ład.
Nowe organizacje i ustawa o jakości ochrony zdrowia
Program zakłada także powstanie Funduszu Modernizacji Szpitali i Funduszu Medycznego. Instytucje te będą odpowiedzialne za unowocześnianie i modernizację infrastruktury, a także finansowanie kosztownych terapii, onkologii i realizacji badań nad nowymi terapiami. W ramach Nowego Polskiego Ładu powstanie również podmiot odpowiedzialny za monitorowanie i wdrażanie nowych programów oraz analizę ich efektów. W projekcie zaznaczono, że planowane jest również stworzenie korpusu menedżerów i zmiana struktury właścicielskiej szpitali.
W rządowym programie zaplanowano drugi etap reformy szpitali, co wiąże się z obowiązkowym monitorowaniem jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania. Wprowadzona zostanie również ustawa o jakości ochrony zdrowia.
Profilaktyka 40+ i zniesienie kolejek
Kolejnym elementem programu w zakresie zdrowia, jest „Profilaktyka 40+” – program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Badania mają być połączone z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy.
Nowy Polski Ład zakłada rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziecinach medycznych, z czego skorzystać będą mogli wszyscy Polacy. Efektem tego rozwiązania mają być krótsze kolejki do lekarzy.
Źródła: Facebook/Ministerstwo Zdrowia, polskilad.pis.org.pl
Przeczytaj także: Dlaczego kobiety w ciąży powinny zażywać probiotyki?