– Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach – powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji szwajcarskiego regulatora rynku leków Swissmedic, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
Jak poinformował portal Swissinfo, władze Szwajcarii chcą zaszczepić 6 mln osób w pierwszej połowie 2021 r. Jednak z uwagi na brak niezbędnych informacji od producentów, szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic nie zatwierdził szczepionek zamówionych przez rząd.
Swissmedic zakwestionował bezpieczeństwo szczepionek
Szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków z siedzibą w Bernie wyjaśnił, iż dokumentacja producentów nie zawiera istotnych danych o bezpieczeństwie, skuteczności i jakości szczepionek. Dlatego wymagania te zostały dodatkowo skierowane do producentów, czyli firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.
Swissmedic domaga się m.in. o przekazania informacji o dotychczas przebytych chorobach osób, biorących udział w badaniach. Jak podkreśliły władze instytucji, zatwierdzenie szczepionek, które zostały opracowane w tak krótkim czasie wiąże się z koniecznością dużego zaufania do producentów i organów władzy. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie ich wpływu na osoby z różnych grup.
Rozpoczęcie szczepień na koronawirusa w Szwajcarii już w styczniu
Według informacji przekazanych w niedzielę przez kierującą pionem kontroli infekcji w BAG, Virginie Masserey, rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko zakażeniu COVID-19 ma rozpocząć się na początku stycznia. Zgodnie z planem, do lata zaszczepionych ma zostać 6 mln osób. Oznacza to, że dziennie wykonywanych będzie ok. 70 tys. szczepień.
Rząd Szwajcarii zapewnił również, że szczepionki będą bezpłatne. W pierwszej kolejności zaszczepić się będą mogli pracownicy służby zdrowia oraz grupy podwyższonego ryzyka, czyli seniorzy, osoby z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc czy nadciśnieniem.
W Szwajcarii zakażonych koronawirusem jest łącznie ponad 340 tys. osób. Z powodu zakażenia COVID-19 zmarło tam już 5 tys. osób. Ponad 3 tys. zakażonych nadal przebywa w szpitalu.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: W Wielkiej Brytanii zaszczepiono na COVID-19 pierwszą osobę. To 90-letnia kobieta