Fizjoterapeuci podkreślają, iż coraz więcej dzieci odczuwa dolegliwości bólowe związane z pozycją jaką przyjmują podczas nauczania zdalnego. „Gdy szukamy przyczyny, odkrywamy u nich wady postawy, małą ruchomość kręgosłupa, przykurcze” – zwrócił uwagę fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
– Do naszej kliniki przychodzi coraz więcej dzieci z dolegliwościami bólowymi. Gdy szukamy przyczyny, odkrywamy u nich wady postawy, małą ruchomość kręgosłupa, przykurcze. Z wywiadu wynika, że dzieci, przede wszystkim w związku z nauczaniem zdalnym, spędzają teraz od 4 do 10 godzin w pozycji siedzącej przy komputerach. Z rozmów z rodzicami wynika, że im wyższa klasa, tym dłuższy czas spędzany przed ekranem – dodał Adam Markiewicz.
Badanie nad wpływem pandemii COVID-19 na sprawność fizyczną i postawę dzieci
W związku ze zwiększającą się liczbą dzieci z problemami fizjoterapeutycznymi, dr Łukasz Przysło i mgr Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu CZMP we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zbadają jaki wpływ pandemii COVID-19 wywarła na sprawność fizyczną i postawę dzieci w wieku 7-14 lat. W badaniu weźmie udział ok. 100 uczestników. Nabór już się rozpoczął i potrwa do 22 grudnia. Zainteresowani mogą się zgłaszać również telefonicznie na numer 609-050-105.
– Będziemy oceniać ich postawę m.in. przy użyciu skoliometru – urządzenia do badania krzywizny kręgosłupa, a także metody punktowania według Kasperczyka. Będzie też kilka testów funkcjonalnych, pomiary wagi, wzrostu, odżywienia. Wszystko poprzedzone zostanie wywiadem, dlatego wizyta trwać będzie około godziny. W dalszej kolejności przewidujemy badania analityczne, m.in. lipidogram, witamina D oraz test na przeciwciała w kierunku SARS-COv-2, bo przewidujemy, że dotrze do nas wiele dzieci, które już przeszły to zakażenie – tłumaczy Markiewicz.
Konsekwencje braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży
Specjalista podkreślił, iż „próby zdalnego prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nie zastąpią prawdziwych lekcji, podczas których dochodzi do interakcji i współzawodnictwa z rówieśnikami.” A jest to niezwykle istotne, ponieważ wymuszona pozycja, którą przyjmują dzieci podczas siedzenia przed komputerem ma poważny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży.
– Powstają i nasilają się wady postawy, np. skolioza, której zaniedbanie w wieku rozwojowym może prowadzić do konieczności jej korekcji poprzez bardzo skomplikowaną operację chirurgiczną. Problemem mogą być też zerwania więzadeł krzyżowych, przykurcze, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze czy zwiększona męczliwość. Nie wolno zapominać o całym spektrum chorób wynikających z izolacji – jak obniżenie nastroju, depresja – zaznaczył.
Jak zatem uniknąć problemów z kręgosłupem?
Jak wyjaśnił Adam Markiewicz, jesteśmy w stanie uniknąć problemów z kręgosłupem, jednak musi być konsekwentni w działaniu. To znaczy, że powinniśmy co 15-20 min. zmienić pozycję, wstać, przejść kilka kroków czy wykonać kilka przysiadów. Chodzi o to, że do prawidłowej pracy kręgosłupa potrzebny jest ruch.
– Niestety, ekran komputera wciąga. Oczywiście dobrze jest przyjąć pewien program i każdego dnia wykonywać zestaw ćwiczeń, ale nie oszukujmy się – najczęściej mało kto wprowadza to w życie – przyznał specjalista.
Jak na problemy z kręgosłupem wpływa wysokość biurka czy krzesła?
Fizjoterapeuci przypominają również, iż szczególnie ważnym elementem zdrowej postawy jest ergonomia miejsca pracy, czyli m.in. dostosowanie biurka czy krzesła dziecka do jego wzrostu. Dlatego w przeprowadzonym przez ekspertów z Kliniki Neurologii Rozwojowej w ICZMP badaniu uczestnicy otrzymują arkusz postępowania domowego z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi dostosowania miejsca nauki.
– Po uruchomieniu szkół chcemy zbadać naszych pacjentów jeszcze raz, by sprawdzić, jaki jest stan ich zdrowia po czterech miesiącach. Jeśli zaobserwujemy progres wad i dysfunkcji, wdrożymy postępowanie rehabilitacyjne i każdy wyjdzie od nas ze zindywidualizowanym programem ćwiczeń – zapewnił Markiewicz.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Prezes KIF ostrzega: powikłania COVID-19 mogą utrzymywać się tygodniami. Jak sobie z nimi radzić?