Zakażenie koronawirusem jest dla pacjentów leczonych nerkozastępczo bardzo niebezpieczne – co czwarta dializowana osoba chora na COVID-19 umiera. We wtorek 16 marca w ogólnopolskiej sieci stacji dializ DaVita rozpoczęły się szczepienia tej grupy pacjentów przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Pacjenci dializowani to grupa ok. 20 tys. osób. Decyzją ministra zdrowia zostali włączeni do grupy 1B szczepień pacjentów przewlekle chorych z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. W grupie tej uprawnieni do szczepień przeciw COVID-19 poza osobami dializowanymi są pacjenci po transplantacji, onkologicznie chorzy i mechanicznie wentylowani.
Szczepienia pacjentów dializowanych rozpoczęły się we wtorek 16 marca. Będą prowadzone w ogólnopolskiej sieci stacji dializ DaVita, które uzyskały status punktów szczepień dla zaszczepienia dializowanych pacjentów.
Szczepienia równocześnie z dializami
Jak tłumaczy dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog i transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska, szczepienia pacjentów dializowanych będą się odbywały według określonego schematu. Pacjenci dostaną szczepionkę w swojej stacji dializ po wcześniejszej kwalifikacji przez lekarza.
– Szczepienia odbędą się w tym samym dniu, w którym dany pacjent odbywa swój rutynowy zabieg hemodializy. Szczepionka zostanie podana po zakończeniu dializy. Chorzy zostaną na fotelu dializacyjnym kwadrans dłużej, abyśmy mieli pewność, że nie wystąpiły u nich niepożądane odczyny poszczepienne – tłumaczy ekspertka.
Kwalifikację i szczepienie przeprowadza w ośrodkach DaVita personel, który zna pacjentów dializowanych najlepiej. Chorzy dializowani nie muszą udawać się do punktów szczepień populacyjnych. Szczepienia w rodzimych stacjach dializ dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa.
Proces szczepień w stacjach dializ będzie powtarzany – w kolejnych miesiącach do szczepienia zostaną skierowani nowi pacjenci, ozdrowieńcy, osoby przebywające aktualnie na kwarantannie lub z czasowymi przeciwwskazaniami do zaszczepienia.
Duże zagrożenie
Z uwagi na osłabioną odporność, przewlekłe choroby towarzyszące oraz sposób leczenia, wymagający dojazdów do stacji dializ trzy razy w tygodniu pacjenci hemodializowani są wyjątkowo narażoną na zachorowanie na COVID-19 grupą osób. Co czwarty pacjent hemodializowany zarażony SARS-CoV-2 umiera. W trakcie choroby COVID-19, której przebieg jest dużo cięższy niż w populacji ogólnej, nie można zaprzestać leczenia dializami.
– Dlatego tak ważne jest zaszczepienie jak największej liczby osób dializowanych, również otrzewnowo, w możliwie krótkim czasie, w sposób dla nich bezpieczny – tłumaczy zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska.
Źródło: Materiały prasowe
Przeczytaj także: Kolejny kraj zawiesił stosowanie szczepionki Astra Zeneca. Koncern wydał oświadczenie