Przedstawiona strategia rządowa obejmuje zmiany w zakresie świadczenia usług, infrastruktury, zarządzania kadrami medycznymi i kształcenia pracowników ochrony zdrowia. Proponowane są dalszy rozwój teleporad, wprowadzenie e-rejestracji, znoszenie limitów do specjalistów czy zwiększanie limitów miejsc na studiach medycznych.

Rząd przedstawił projekt „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.”, w którym zaprezentował plany rozwoju w tym sektorze. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że cele wyznaczone w strategii są spójne z koncepcją Polskiego Ładu. „Zdrowa przyszłość” została przygotowana jako kontynuacja „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020”. Opracowanie projektu wynika z wymogów Komisji Europejskiej dotyczących wykorzystania środków europejskich.
Przedstawiona strategia obejmuje cztery główne obszary: pacjent, procesy, rozwój i finanse. Celem projektu jest na zapewnienie obywatelom dostępu do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, wydłużenie życia pacjentów i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa.
Dalsza informatyzacja w systemie świadczeń medycznych
Planowane są: zwiększenie roli opieki domowej i środowiskowej, szersze wykorzystanie teleporad i rozwinięcie e-rejestracji. Według założeń możliwe będzie też kontynuowanie recepty w serwisie opieki farmaceutycznej.
Zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych
Projekt zakłada szereg działań mających na celu zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych. Są to między innymi:
- znoszenie limitów do lekarzy specjalistów i świadczeń medycznych w wybranych grupach świadczeń,
- powstanie map zdrowotnych, na których zostanie uwzględnione, gdzie istnieje największe zapotrzebowanie na świadczenia medyczne,
- wprowadzenie systemu zachęt do relokacji dla kard medycznych,
- lepsze zarządzanie dystrybucją leków,
- zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii lekowych,
- obowiązkowe monitorowanie jakości i dostępności leczenia w danych placówkach,
- proponowanie nowych programów badań przesiewowych w grupach podwyższonego ryzyka.
Rozwój programów kompleksowej opieki zdrowotnej
Projekt zakłada dalsze rozwijanie programów kompleksowej opieki zdrowotnej w obrębie poszczególnych chorób, m.in.:
- utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej,
- rozwinięcie Krajowej Sieci Kardiologicznej,
- stworzenie kompleksowej opieki i rehabilitacji postcovidowej.
Planowane jest zwiększenie roli POZ i przeniesienie jednodniowych procedur zabiegowych do opieki ambulatoryjnej. Autorzy projektu zamierzają także kontynuować reformę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Planowane zwiększenie kadr medycznych
Według projektu zwiększona ma zostać liczba miejsc na studiach medycznych, szkoleniach i w kształceniu specjalizacyjnym. Zachętą mają być stypendia i kredyty dla studentów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Kredyty będą umarzane po przepracowaniu ustalonego czasu w publicznym systemie ochrony zdrowia. Pielęgniarki, ratownicy i inne zawody medyczne mają otrzymać szersze kompetencje.
Zmiany w opiece nad osobami starszymi i osobami z chorobami psychicznymi
Do projektu zostały dołączone dwa dokumenty – pierwszy dotyczący opieki nad osobami starszymi i poprawy jakości życia i zdrowia seniorów i ich opiekunów oraz drugi wprowadzający zmiany w opiece nad osobami z zaburzeniami psychicznymi.
Źródła: gov.pl
Przeczytaj także: Koronawirus przyczynił się do śmierci 524 pracowników ochrony zdrowia