Jak wskazują badania, gardło i gruczoły ślinowe stanowią miejsce replikacji i przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 we wczesnym stadium COVID-19. Z tego powodu preparaty stosowane do płukania jamy ustnej, takie jak np. octenisept®, mogą mieć duże znaczenie w profilaktyce zakażeń. O prowadzonych testach w rozmowie z Evereth News opowiada dr n. o zdr. Aleksandra Mączyńska, dyrektor pielęgniarstwa ds. profilaktyki i kontroli zakażeń szpitalnych w Galway University Hospital.
Toaleta jamy ustnej to ważny element profilaktyki chorób zakaźnych. Antybakteryjne płyny do płukania ust stosuje się powszechnie w szpitalach w celu zapobiegania zapaleniom płuc związanym z wentylacją mechaniczną.
W czasie pandemii COVID-19 higiena jamy ustnej odgrywa równie istotną rolę w profilaktyce zakażeń. Według badań koronawirus występuje w ślinie niemal 92 proc. chorych na COVID-19. Może być przenoszony przez ślinę i w wyniku kontaktu z błoną śluzową jamy ustnej.
Jak wykazały badania, płukanie ust przez pacjentów za pomocą antyseptycznych preparatów skutecznie eradykuje cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 i zmniejsza jego transmisję. Na oddziałach intensywnej terapii stosuje się w tym celu płyny na bazie chlorheksydyny i oktenidyny. Jednym z takich preparatów jest Octenisept®.
Skuteczność poparta badaniami
Octenisept® to preparat na bazie dichlorowodorku oktenidyny, który od 1990 r. posiada zarejestrowane wskazanie do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie jamy ustnej, błon śluzowych oraz sąsiadujących z nią tkanek. Może być stosowany zarówno przed procedurami diagnostycznymi i chirirgicznymi , jak i po nich. Octenisept® wykazuje skuteczność przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom, w tym również wirusom osłonkowym, do których należy SARS-CoV-2.
Jak tłumaczy dr n. o zdr. Aleksandra Mączyńska:
– Według aktualnych badań przeprowadzonych metodą in vitro lek Octenisept® pozwala na zredukowanie ilości SARS-CoV-2 o 99 ,99% już w ciągu 15 sekund. Obecnie skuteczność preparatu jest sprawdzana w testach klinicznych na pacjentach z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2. Badanie zostało ocenione pozytywnie przez komisję etyczną Hamburg Medical Association i jest nadzorowane oraz prowadzone we współpracy z Clinical Trial Center North. Jeżeli badania wykażą, że Octenisept® skutecznie eradykuje cząsteczki koronawirusa z jamy ustnej i gardła, może to mieć decydujące znaczenie dla ograniczenia transmisji wirusa drogą kropelkową.
Wiele zastosowań
Aerozole i kropelki zawierające cząsteczki wirusa, które znajdują się w powietrzu, są niemal niemożliwe do uniknięcia i stwarzają zagrożenie w placówkach medycznych. Z tego powodu preparaty antyseptyczne takie jak Octenisept® znajdują podczas pandemii wiele zastosowań w zakresie ochrony pracowników ochrony zdrowia i pacjentów.
Zmniejszenie miana wirusa na błonach śluzowych w jamie ustnej i błonie śluzowej nosa pozwala skutecznie przeciwdziałać zakażeniom podczas wykonywania badań diagnostycznych i procedur medycznych. Z tego powodu powinno się rozważyć stosowanie preparatu Octenisept® do płukania jamy ustnej w celach antyseptycznych przed każdą czynnością diagnostyczną lub ingerencją, także u pacjentów chorujących na SARS-CoV-2 bezobjawowo oraz u pacjentów niezdiagnozowanych.
Jak tłumaczy dr n. o zdr. Aleksandra Mączyńska, stosowanie preparatu Octenisept® może mieć duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa personelu i pacjentów:
– Tego rodzaju działanie profilaktyczne powinno dotyczyć przede wszystkim tych procedur medycznych, przy których występuje zwiększone ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Należą do nich m.in. zabiegi dentystyczne i laryngologiczne. Badania wykazały, że podczas zabiegów stomatologicznych, takich jak badanie jamy ustnej, leczenie próchnicy zębów, skaling ultradźwiękowy i ekstrakcja zęba w znieczuleniu miejscowym, powstaje znaczne zanieczyszczenie aerozolami zawierającymi cząsteczki wirusa. Niemieckie Towarzystwo Laryngologiczne wydało natomiast w komunikacie prasowym ostrzeżenie, że laryngolodzy są szczególnie zagrożeni w związku z SARS-CoV-2. Przeciwdrobnoustrojowe płyny do płukania jamy ustnej takie jak Octenisept® mogą w związku z tym stanowić istotny element ochrony przed zakażeniem drogą kropelkową.
Jak wskazuje ekspertka, płukanie jamy ustnej środkiem antyseptycznym powinno się rozważyć jako środek ochronny przed transmisją wirusa SARS-CoV-2 także na oddziałach intensywnej terapii, oddziałach zakaźnych oraz przed każdym zabiegiem operacyjnym w znieczuleniu ogólnym.
Źródła:
1. American Dental Association Interim Guidance for Minimizing Risk of COVID-19 Transmission. 01/04/2020.
2. Fratandoro M. Mouthwash Could Halt SARS-CoV-2 Replication in Mouth and Throat. RT magazine June 2020.
3. Guangwen L, Bei Ch, Hui L, et al.: Precautions in dentistry against the outbreak of corona virus disease2019. Journal of Infection and Public Health. Article in press.
4. Hamedani S, Farshidfar N. The predicament of gag reflex and its management in dental practice during COVID-19 outbreak. Journal of Dental Science. Article in press.
5. Myles P. Mitigating the risks of surgery during the COVID-19 pandemic. Lancet, Volume 396, Issue 10243, Pages 2-3. 10.07.2020. doi: 10.1016/S0140-6736(20)31256-3
6. O’Donell V, Thomas D, Stanton R, et al. Potential role of oral rinses targeting the viral lipid envelope in SARS-CoV-2 infection. Oxford University Press on behalf of the American Physiological Society. 14.05.2020.
7. Steinhauer K, Meister T, Todt D, et al. Comparison of the in vitro-efficacy of different mouthwash solutions targeting SARS-CoV-2 based on the European Standard EN 14476. BioRxvin 26. 10.20. doi: https://doi.org/10.1101/2020.10.25.354571
8. van Doremalen N, Bushmaker T, Morris DH, et al. Aerosol and surface stability of SARS-CoV-2 as compared with SARS-CoV-1. N Engl J Med 2020; 382: 1564e7.
Artykuł powstał w ramach współpracy komercyjnej.
Przeczytaj także: Lista wszystkich objawów COVID-19 – sprawdź, czy je masz