Pierwsze dostawy preparatu wyprodukowanego przez firmę Johnson & Johnson trafią do Unii Europejskiej 19 kwietnia. Szacuje się, że w drugim kwartale do krajów unijnych dotrze ok. 55 mln dawek szczepionki.
Szczepionka Johnson & Johnson to czwarty preparat, który został zatwierdzony do powszechnego stosowania przy szczepieniach przeciwko COVID-19 na terenie Unii Europejskiej. Do tej pory na rynku dostępne były szczepionki koncernów Pfizer, Moderna i AstraZeneca.
Informacja o rozpoczęciu dostaw szczepionki Johnson & Johnson została podana w poniedziałek 29 marca przez agencję prasową Agence France-Presse. W tej chwili nie jest dostępny harmonogram dostaw do poszczególnych krajów, jednak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała już, że w drugim kwartale do UE powinno dotrzeć ok. 55 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson. Łącznie UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek.
Produkcja szczepionki w Europie
Jak poinformowały władze koncernu Johnson & Johnson, końcowy etap produkcji szczepionki ma się odbywać w laboratoriach w Europie, a nie, jak obecnie, na terenie Stanów Zjednoczonych, co ułatwi transport i dystrybucję gotowych preparatów. W procesie produkcji mają uczestniczyć laboratoria Sanofi we Francji, Catalent we Włoszech oraz IDT Biologika w Niemczech.
Jedna dawka
Szczepionka Johnson & Johnson to preparat oparty na mechanizmie wektorowym, który polega na wykorzystaniu fragmentów innych wirusów do wywołania odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2. W składzie szczepionki Johnson & Johnson znajduje się zmodyfikowany adenowirus Ad26, który ma zdolność przenikania do komórek, ale nie może się w nich namnażać. Adenoriwurs służy jako nośnik materiału genetycznego koronawirusa. Kontakt z białkiem wirusa pozwala na wytworzenie przeciwciał.
W przeciwieństwie do pozostałych zatwierdzonych preparatów szczepionka Johnson & Johnson podawana jest w jednej dawce. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 st. C. Jest zalecana do stosowania u osób w wieku powyżej 18 lat.
Skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi
Badania kliniczne przeprowadzone na terenie USA, Brazylii i Afryki Południowej wskazują, że szczepionka Johnson & Johnson zachowuje skuteczność przeciwko najgroźniejszym wariantom koronawirusa oraz we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych.
Według oficjalnych danych podanych przez WHO Strategic Advisory Groupy of Experts on Immunisation (SAGE) pojedyncza dawka wykazuje 66,9 proc. skuteczności przeciwko objawowemu zakażeniu, 76,7 proc. ochrony przeciwko ciężkiemu przebiegowi COVID-19 po 14 dniach od szczepienia oraz 85,4 proc. ochrony po 28 dniach od szczepienia. Skuteczność szczepionki w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 93,1 proc.
Źródło: jnj.com, statnews.com, ucsf.edu, reuters.com
Przeczytaj także: Badanie na koronawirusa – jak przebiega, gdzie można je wykonać, jak się do niego przygotować?