Naukowcy z Tulane University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych opracowali test dla niemowląt, który wykorzystując niewielką próbkę krwi, jest w stanie rok przed rozwinięciem się choroby wykryć ślady bakterii wywołujących gruźlicę. „To przełom dla niemowląt zagrożonych rozwinięciem się gruźlicy” – podkreśla autor badań.
Test wykrywa białko wydzielane przez Mycobacterium tuberculosis, które powoduje zakażenie gruźlicą. Ponadto przewiduje rozwinięcie się wszystkich form gruźlicy, a także ocenia reakcję pacjenta na leczenie.
Przełom dla niemowląt zagrożonych gruźlicą
Gruźlicę wykrywa się rocznie u ok. miliona dzieci. Natomiast na skutek choroby umiera 205 tys. Ponad 80% zgonów spowodowanych gruźlicą występuje u dzieci poniżej 5. roku życia. Przyczyną większości przypadków śmiertelnych jest zbyt późne zdiagnozowanie choroby, zwłaszcza u niemowląt, u których objawy są niespecyficzne dla gruźlicy.
– To przełom dla niemowląt zagrożonych rozwinięciem się gruźlicy. Obecnie nie mamy tego rodzaju technologii przesiewowej, aby wychwycić wczesne infekcje wśród najmłodszych grup pacjentów, które są najbardziej narażone na niezdiagnozowanie. Mam nadzieję, że ta metoda zostanie szybko wdrożona, aby dotrzeć do zagrożonych dzieci tak wcześnie, jak to możliwe – mówi dr Tony Hu, przewodniczący Weatherhead Presidential Chair in Biotechnology Innovation na Uniwersytecie Tulane.
Problemem w diagnozowaniu gruźlicy u dzieci jest również pobranie plwociny z dróg oddechowych. Natomiast test opracowany przez naukowców z USA wykorzystuje niewielką próbkę krwi. Materiał do badań można pobrać od dzieci w każdym wieku.
Zbadano ponad 500 próbek krwi od dzieci
Zespół dr. Tony’ego Hu zbadał przechowywane w laboratorium próbki krwi od 284 dzieci zarażonych wirusem HIV oraz 235 dzieci bez wirusa. Próbki krwi zostały wcześniej przeanalizowane w badaniu klinicznym prowadzonym w latach 2004-2008. Jak wykazano, innowacyjny test jest w stanie ze 100-procentową dokładnością diagnozować również dzieci z gruźlicą. Test wykrył białko CFP-10 w 77% próbek krwi, które zostały pobrane 24 tygodnie przed zdiagnozowaniem gruźlicy. Natomiast udowodniono, że samą chorobę można wykryć już 60 tygodni przed jej potwierdzeniem.
Naukowcy pracują również nad opracowaniem przenośnego urządzenia do odczytu wyników testu. Ma ono umożliwić łatwiejsze przeprowadzanie testów, zwłaszcza w warunkach ograniczonych zasobów, na obszarach, gdzie gruźlica jest powszechna.
Źródło: sciencedaily.com
Przeczytaj także: We Francji odkryto nową mutację koronawirusa