Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w programie Breast Cancer Unit i chce do udziału zachęcić nowe ośrodki. Natomiast eksperci podkreślają, że aby model działał skutecznie, potrzebne są zmiany w terminie realizacji świadczeń. Ponadto rząd planuje wprowadzenie analogicznych modeli dla chorych z nowotworami jelita grubego.
Breast Cancer Unit (BCU) to program realizowany od 2019 r. Celem jego utworzenia było wprowadzenie nowego modelu kompleksowej opieki onkologicznej dla osób z rakiem piersi, co miało posłużyć do skrócenia procesu diagnozowania nowotworu oraz zwiększenia dostępu do odpowiednich terapii. W modelu BCU w trakcie wizyty u onkologa pacjent otrzymuje skierowanie na kompleksową diagnostykę, po której następuje ustalenie rozpoznania i ewentualne powołanie konsylium ze skierowaniem na leczenie. Natomiast sama wizyta w poradni onkologicznej nie wymaga skierowania.
Konsultacje nad zmianami w BCU
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzje o zmodyfikowaniu modelu BCU w celu zmiany terminów realizacji poszczególnych procedur i usprawnienia procesu diagnozowania i leczenia. Zapowiedziane zostały konsultacje publiczne w II kwartale tego roku, po wcześniejszych konsultacjach wewnętrznych. Zmiany mają zwiększyć zainteresowanie świadczeniodawców i zakontraktowanie świadczeń w ramach BCU.
Uwagi ekspertów w sprawie zmian w BCU
Eksperci zwracają uwagę na fakt, iż w Polsce jest zbyt mało ośrodków, które biorą udział w programie. Przyczyną tego stanu są między innymi trudne do zrealizowania kryteria narzucone na świadczeniodawców.
Znaczącym problem są krótkie terminy realizacji poszczególnych procedur. Niedotrzymanie czasu zapisanego w umowie wiąże się z karą finansową nałożoną na ośrodek, co powoduje mniejsze zainteresowanie instytucji włączeniem się do sieci BCU.
Eksperci zwracają również uwagę na to, że w leczeniu nowotworów istotny jest stan psychiczny pacjentów, dlatego proces leczenia powinien być przeprowadzany z uwzględnieniem ważnych dla chorych kwestii, takich jak: zachowanie płodności, leczenie kobiet w ciąży, godzenie ról społecznych czy też możliwość szybkiego powrotu do pracy. Istotny jest także dostęp do porad psychologicznych oraz wparcia pielęgniarki onkologicznej.
Rząd planuje nowe programy cancer unit
Rząd zamierza wprowadzić analogiczne do BCU modele leczenia innych rodzajów nowotworów. Jako pierwszy zostanie prowadzony model kompleksowej opieki onkologicznej dla pacjentów z rakiem jelita grubego. W dalszej perspektywie planowane jest otwarcie centr dla chorych na nowotwór złośliwy płuc, a także osób z nowotworami ginekologicznymi i urologicznymi.
Wprowadzenie cancer unit jest zaś kontynuacją Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
Europejski Tydzień Walki z Rakiem
Europejski Tydzień Walki z Rakiem jest obchodzony w dniach 25-31 maja. Inicjatywa ta powstała w 1989 r. i ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej, dostępu do diagnostyki i możliwych form leczenia.
W tym czasie przypominane są między innymi zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, według których należy dbać o swoje zdrowie i środowisko, a także korzystać z badań profilaktycznych. Warto pamiętać też, że najczęściej występującymi odmianami nowotworów w Polsce są nowotwory piersi, płuc, rak jelita grubego oraz nowotwory ginekologiczne.
Źródła: gov.pl, pulsmedycyny.pl
Przeczytaj także: Projekt ws. pilotażu programu dla osób z otyłością olbrzymią trafił do konsultacji publicznych