Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ze szpitala w Mediolanie, ponad połowa osób, które chorowały na Covid-19 zmaga się z problemami psychicznymi. Eksperci podkreślają, że tego rodzaju konsekwencje zakażenia koronawirusem opisano po raz pierwszy na świecie.
Badania naukowców ze szpitala uniwersyteckiego San Raffaele w stolicy Lombardii pokazały, że u 56 proc. osób, które zachorowały na Covid-19, po wyzdrowieniu wystąpiła depresja, stres pourazowy, lęk oraz bezsenność. Zmagali się oni również z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.
Kilkumiesięczna kontrola stanu pacjentów i analiz wykazała, iż infekcja COVID-19 ma wpływ na zdrowie psychiczne zakażonych pacjentów. Jak potwierdzili lekarze, stany zapalne mogą być czynnikiem ryzyka m.in. depresji. Schorzenie to odnotowano u najliczniejszej grupy osób zakażonych koronawirusem, 42 proc. ozdrowieńców.
Badacze zwrócili również uwagę na fakt, iż siła zaburzeń psychicznych zależy od przebiegu choroby.
W badaniach przeprowadzonych pod kierunkiem psychiatry Francesco Benedettiego wzięło udział 402 pacjentów mediolańskiego szpitala. Wyniki pracy naukowców zostały opublikowane na łamach specjalistycznego czasopisma „Brain, Behaviour and Immunity”, magazynu Towarzystwa Badawczego Psychoneuroimmunologii.
Źródło: rmf24.pl, PAP
Przeczytaj także: Powstanie szczepionka przeciwko boreliozie?