Autor: Marta Bogucka

Pacjenci objęci świadczeniami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej to jedna z grup o zwiększonym ryzyku zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19. Zalecenia dla pielęgniarek paliatywnych i hospicyjnych mają służyć zminimalizowaniu ryzyka transmisji koronawirusa i zwiększeniu bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i kadry medycznej. Jakie zagadnienia w nich poruszono?
Opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zalecenia w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej podczas epidemii zostały opracowane we współpracy grupy ekspertów i organizacji specjalistycznych. W jej skład weszli: konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej w województwie małopolskim, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, a także pełnomocnik ministra zdrowia ds. opieki paliatywnej.
W zaleceniach uwzględniono procedury realizacji świadczeń pielęgniarskich w hospicjum domowym, w zespole domowej opieki paliatywnej dla dorosłych i dla dzieci, a także w poradni medycyny paliatywnej.
Telemedycyna w jak najszerszym zakresie
Autorzy zaleceń zwracają dużą uwagę na ważną rolę teleporad oraz telewizyt zarówno w zakresie opieki w hospicjum domowym, jak i w poradni medycyny paliatywnej.
Telewizyta pielęgniarki powinna być udzielona pacjentowi minimum 2 razy w tygodniu. Eksperci przedstawiają dokładną instrukcję przeprowadzenia telewizyty. Wymieniono w niej i opisano najważniejsze czynności, które należy uwzględnić w ramach telewizyty:
– dokładny wywiad,
– określenie i analiza problemów i potrzeb chorego,
– jasne formułowanie zaleceń dotyczących terapii (oraz kontrolowanie ich przestrzegania podczas kolejnych telewizyt),
– edukacja pacjenta i jego opiekunów (wraz z monitorowaniem jej efektów),
– systematyczne i rzetelne uzupełnianie dokumentacji medycznej o opisy wykonanych telewizyt (wywiad, rozpoznane problemy, wydane zalecenia, leki, recepty, wnioski z wizyty).
Wizyty domowe z zachowaniem procedur bezpieczeństwa
W przypadku gdy ze względu stan pacjenta lub z powodu braku jego zgody na udzielanie świadczeń w formie zdalnej konieczne jest przeprowadzenie wizyty domowej, należy zachować procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Eksperci podkreślają, że przed przeprowadzeniem wizyty w domu pacjenta należy każdorazowo przeprowadzić telefonicznie wywiad epidemiologiczny, który pozwoli ocenić ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
W zaleceniach wymieniono podstawowe kwestie, które należy poruszyć podczas wywiadu epidemiologicznego:
– Czy w ciągu ostatnich 14 dni pacjent miał kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem bądź z osobą poddaną kwarantannie lub domowej izolacji?
– Czy u pacjenta lub jego domowników występują objawy ostrej infekcji układu oddechowego?
– Czy u pacjenta występują objawy nietypowe (stan podgorączkowy, ból gardła, objawy infekcji przewodu pokarmowego, zaburzenia węchu i smaku, zapalenie spojówek)?
W zaleceniach uwzględniono także procedury postępowania uzależnione od udzielonych przez pacjenta odpowiedzi – w przypadku jednej odpowiedzi pozytywnej należy wyposażyć się w środki ochrony osobistej, natomiast w przypadku dwóch i więcej odpowiedzi pozytywnych należy się skontaktować z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.
Organizacja pracy w poradni medycyny paliatywnej
Eksperci wskazują, że w przypadku pacjentów wymagających pilnej realizacji świadczeń należy zachować procedury bezpieczeństwa poprzez przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego (na takich samych zasadach jak w przypadku hospicjum domowego).
Autorzy zaleceń zwracają także uwagę na inne procedury bezpieczeństwa – maksymalne skrócenie czasu wizyty, wyposażenie pacjenta w maseczkę ochronną, regularną dezynfekcję rąk, sprzętu, miejsc często dotykanych (np. klamek) oraz powierzchni.
W zaleceniach zamieszczono również instrukcje dotyczące zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, jak również schematy zakładania i zdejmowania odzieży ochronnej.
Źródło: www.gov.pl
PRZECZYTAJ POPRZEDNI TEKST Z CYKLU #ZAWÓDPIELĘGNIARKA:
Przeczytaj także: Jak wygląda leczenie hematoonkologiczne w dobie epidemii koronawirusa?