Amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention wydała zalecenia dotyczące utrzymywania społecznego dystansu (ang. social distancing) podczas epidemii koronawirusa. Co robić, by zahamować rozprzestrzenianie się Covid-19 w naszym otoczeniu?

W piątek (13 marca 2020 r.) polski rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Od tygodni wiemy już jak postępować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa. Stale pojawia się jednak wiele wątpliwości dotyczących działań, jakie powinny podjąć osoby, u których nie występują objawy i które nie należą do grupy ryzyka zakażenia ze względu na wiek. Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?
Unikaj skupisk ludzkich – zastąp spotkania wideokonferencją lub przełóż je na inny termin
Stan zagrożenia epidemicznego wprowadził zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, dotyczy to także uroczystości religijnych i państwowych. Odwołanie konferencji, kongresów, koncertów, zamknięte szkoły, placówki edukacyjne, kulturalne, muzea, możliwość pracy zdalnej w wielu firmach – to działania mające na celu ograniczenie skupisk ludzkich i rozprzestrzenianie się Covid-19. Warto wyciągnąć z nich wnioski i w ciągu najbliższych kilku tygodni zrezygnować z jakichkolwiek spotkań towarzyskich i służbowych. Jeśli to możliwe – warto spróbować zastąpić osobiste spotkania wideokonferencją, rozmową telefoniczną lub przełożyć je na inny termin.
Unikaj spożywania posiłków z restauracji i kawiarni
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego zamknięte będą także restauracje, kluby, puby, kawiarnie. W lokalach gastronomicznych trudno byłoby zachować zalecany dystans od innych osób (1-1,5 m), zwłaszcza jeżeli mowa o dużych miastach, w których miejsca tego rodzaju mogą być bardziej zatłoczone. Wciąż pozostaje możliwość zamówienia dań i posiłków na wynos oraz z dostawą do domu, ale nie możemy przewidzieć, czy jedzenie i napoje, które tam spożywamy, nie miały na pewnym etapie produkcji kontaktu z chorobotwórczymi patogenami.
Jeśli chcesz ćwiczyć, poćwicz w domu
Siłownie to miejsca, które również w związku z zagrożeniem epidemicznym zostaną zamknięte. Sprzęty gimnastyczne, z których korzysta się na siłowni, to potencjalne siedlisko chorobotwórczych patogenów. Konieczne byłoby w takiej sytuacji każdorazowe dezynfekowanie oprzyrządowania, zanim zaczniemy z niego korzystać. Należy więc decydować się na ćwiczenia w domu, przejażdżkę rowerem lub spacer w mało uczęszczane okolice.
Zamów dostawę do domu zamiast wychodzić do sklepu
Wiele sklepów z artykułami gospodarstwa domowego oferuje dostawę zakupów do domu. W obecnej sytuacji to najbezpieczniejszy sposób na uzupełnienie zapasów. Jeżeli jednak musimy sami udać się do sklepu, warto to robić wcześnie rano lub w późnych godzinach wieczornych, by jak najbardziej ograniczyć kontakty z innymi kupującymi.
Unikaj wizyt u starszych krewnych, pomagaj rozsądnie
Ze względu na to, że ludzie w podeszłym wieku są najbardziej zagrożeni poważnymi powikłaniami po zarażeniu koronawirusem, dla ich bezpieczeństwa warto ograniczyć wizyty towarzyskie. Dotyczy to zarówno krewnych mieszkających we własnych mieszkaniach, jak i tych, którzy przebywają w ośrodkach opiekuńczych lub domach spokojnej starości. Jeżeli krewny bezwzględnie wymaga stałego bezpośredniego kontaktu, na przykład ze względu na potrzebę pomocy w codziennych czynnościach, warto wyznaczyć do takich wizyt jedną osobę, która postara się ograniczyć kontakty z innymi ludźmi.
Pracuj zdalnie lub znajdź bezpieczny sposób dojazdu do pracy
Jeżeli to możliwe, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni warto zdecydować się na pracę zdalną. Jeżeli wykonywany zawód na to nie pozwala, zaleca się spróbować w taki sposób dostosować grafik, by unikać podróży do pracy w godzinach szczytu. Ważne jest także, by w możliwie jak największym stopniu unikać środków transportu publicznego. Dobrym rozwiązaniem jest poruszanie się samochodem z niewielką liczbą współpasażerów lub rowerem. Staraj się także nie podróżować po kraju, jak najwięcej czasu spędzaj w domu.
Przełóż podróże na inny termin
Od niedzieli zostaną wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, zostaną przywrócone granice i kontrole graniczne. Obywatele Polski po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantanne. Obcokrajowców obowiązuje zakaz wjazdu do Polski. To nie jest dobry moment nawet na podróże po kraju, dlatego zachowaj spokój i plany podróżnicze przełóż na inny termin.
Obserwuj swój organizm i mierz temperaturę
Bez względu na to, czy w twoim otoczeniu pojawiły się osoby, które mogły mieć styczność z wirusem, regularnie obserwuj swój organizm. Mierz temperaturę i sprawdź, czy nie występują u ciebie objawy takie, jak: kaszel, zmęczenie, gorączka, bóle mięśni, ból gardła, ból głowy, płytki oddech. W razie obserwacji tych objawów skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Źródło: https://www.theatlantic.com/
Przeczytaj także: Premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co się zmieni?