AY.4.2 to podtyp wariantu Delta koronawirusa, określany również jako Delta Plus. 93 proc. przypadków infekcji tą mutacją zgłoszono w Wielkiej Brytanii, ale wariant ten dotarł również do Polski. Według ekspertów AY.4.2 może być bardziej zakaźny niż oryginalny szczep.
Pierwszy przypadek infekcji Deltą Plus odnotowano w Indonezji. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, iż obecnie szczep wykryto w 42 krajach. W Wielkiej Brytanii zgłoszono około 20 tys. przypadków, a w Europie kontynentalnej – prawie 1 tys.
AY.4.2 może być o 10-15 proc. bardziej zaraźliwy od Delty
WHO podkreśla, że zgłoszenia dotyczące infekcji Deltą Plus notowane są od lipca bieżącego roku. 93 proc. przypadków zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, gdzie AY.4.2 stanowi około 6 proc. wszystkich przypadków COVID-19.
W AY.4.2 występują dwie mutacje w kolcu białka koronawirusa, które prawdopodobnie odpowiadają za to, że wariant ten jest bardziej zaraźliwy. Urlich Elling, szef Instytutu Biotechnologii Molekularnej Akademii Nauk, podkreśla, iż AY.4.2 może posiadać o 10-15 proc. większą transmisję niż Delta. Ekspert wyjaśnia, że kolejne warianty są coraz bardziej zakaźne niż pierwotny szczep SARS-CoV-2. Mutacja Alfa była o 50 proc. bardziej przenośna niż oryginalny wirus, Delta z kolei – o 60 proc.
Szczepionki skuteczne przeciw mutacji Delta Plus
Eksperci zwracają jednak uwagę, że AY.4.2 jest jeszcze nową odmianą, dlatego ciężko obecnie stwierdzić, czy może ona powodować cięższy przebieg COVID-19 niż Delta. To, że podtyp jest wysoce zaraźliwy nie oznacza, że jest on bardziej niebezpieczny. Pojawienie się nowej mutacji nie budzi jeszcze większych obaw wśród ekspertów WHO. Wariant nie otrzymał jeszcze swojej nazwy, ponieważ nie został zakwalifikowany przez Organizację jako „wariant zainteresowania” lub „wariant niepokojący”.
Specjaliści podejrzewają jednocześnie, że wszystkie kolejne mutacje będą pochodzić od Delty, ponieważ jest ona dominującym szczepem koronawirusa na całym świecie. Eksperci twierdzą również, że obecne szczepionki są skuteczne przeciw nowej mutacji COVID-19.
Źródła: aljazeera.com, cbsnews.com, PAP
Przeczytaj także: FDA zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat