Chodzenie spać o godzinę wcześniej zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji o 23 proc. – potwierdzają badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder oraz Broad Institute. W testach wzięło udział 840 tys. osób.
W badaniach zespół wykorzystał informacje zgromadzone przez UK Biobank. Przeanalizowano dane genetyczne 840 tys. osób, które przez 7 dni nosiły urządzenia monitorujące sen, a także 250 tys. ankiet na ten temat, wypełnionych przez uczestników badania. Dzięki analizie naukowcy uzyskali szczegółowy obraz tego, jakie warianty genów wpływają na to, kiedy zasypiamy i się budzimy oraz jakie znaczenie dla rozwoju depresji ma sen.
Jak udowodniono, na chronotyp, czyli skłonność danej osoby do snu w określonym czasie, wpływa ponad 340 genów, w tym wariant genu PER2. Badania potwierdzają, że uwarunkowania genetyczne odpowiadają za nasze preferencje dotyczące snu w 12 do 42 proc.
Analizy wskazują, że późne zasypianie wpływa na rozwój depresji
Naukowcy zestawili dane z przebiegu snu w ciągu doby z informacjami na temat genów i przebiegiem chorób, co pozwoliło stwierdzić, że istnieje korelacja między punktem środka snu a występowaniem depresji. Punktem tym jest godzina przypadająca w połowie czasu od zaśnięcia do obudzenia. U osób, które genetycznie preferują wcześniejsze wstawanie, występuje mniejsze ryzyko depresji. Przesunięcie punktu środka snu o godzinę zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby o 23 proc., dwugodzinna różnica natomiast obniża je o 40 proc.
– Odkryliśmy, że nawet godzina wcześniejszego snu wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem depresji – powiedziała dr Celine Vetter, adiunkt fizjologii integracyjnej na CU Boulder. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby, które dłużej pracują w nocy i później chodzą spać, są bardziej narażone na depresję niż ci, którzy kładą się spać wcześniej i tak też wstają, niezależnie od tego, jak długo śpią. Opublikowana przez dr Vetter w 2018 r. analiza przeprowadzona z udziałem 32 tys. pielęgniarek dowodziła, że osoby, które wstają wcześniej, były nawet o 27 proc. mniej narażone na rozwój depresji w ciągu czterech lat.
Co wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania depresji u osób, której wstają wcześniej?
Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyn różnicy w występowaniu depresji u osób chodzących spać o różnych porach. Niektóre badania wskazują, że większa ekspozycja na światło dzienne wpływa na gospodarkę hormonalną, co odzwierciedla się w nastroju osób, które wcześniej wstają i dłużej są wystawione na działanie promieni słonecznych. Inni badacze zwracają uwagę na to, że rytm społeczny dostosowany jest do osób o porannym chronotypie, dlatego ci, którzy pracują w późniejszych godzinach, odczuwają skutki niezgodności własnego zegara biologicznego z zegarem społecznym.
Źródła: pap.pl, colorado.edu
Przeczytaj także: Wzrost liczby infekcji grzybiczych u pacjentów z COVID-19 w Indiach