Jak wynika z badań opublikowanych przez brytyjski urząd statystyczny ONS, choroba wywołana przez tamtejszy wariant koronawirusa powoduje inne objawy niż zakażenie głównym szczepem patogenu.
Badaniami ONS objęto osoby przebywające na terenie Anglii, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem w okresie pomiędzy 15 listopada 2020 r. a 16 stycznia 2021 r. W badaniu nie uwzględniono zakażeń, do których doszło w ośrodkach ochrony zdrowia i w domach opieki oraz innych placówkach opiekuńczych. Wyniki badania wykazały, że konfiguracja objawów w przypadku brytyjskiego koronawirusa jest inna niż po zakażeniu głównym szczepem patogenu.
Częstsze objawy ogólne
U osób, które zaraziły się brytyjskim wariantem koronawirusa, częściej niż u innych chorych występowały zakażenia objawowe. Wśród najczęściej zgłaszanych objawów znalazły się: uporczywy kaszel, ogólne zmęczenie, ból głowy i mięśni, gorączka.
Mniej przypadków utraty smaku i węchu
Wyniki badania ONS wskazują, że u pacjentów zarażonych brytyjską odmianą wirusa rzadziej występowały zaburzenia węchu i utrata smaku. W przypadku osób zainfekowanych pierwotną odmianą wirusa jest to natomiast najczęściej występujący symptom choroby.
Wyższa zakaźność i śmiertelność
Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia brytyjski wariant koronawirusa jest o 50-70 proc. bardziej zaraźliwy niż pierwotny szczep patogenu. Do zakażeń tą odmianą wirusa doszło już w ponad 60 krajach na świecie. W Wielkiej Brytanii nowa odmiana wirusa zdominowała szczepy wcześniejsze.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyznał pod koniec stycznia, że istnieją pewne dowody na to, że nowy wariant wirusa może mieć związek z wyższym stopniem śmiertelności w wyniku zakażenia.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Rekordowa liczba zaszczepionych osób w Polsce